Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział właśnie kilka słów o bitcoinie. Wskazał, iż kryptowaluta nie może zostać zakazana. Wszystko dzieje się w czasie, gdy na jego kraj są przez cały czas nałożone sankcje gospodarcze.
- Prezydent Rosji Władimir Putin w czasie konferencji w Moskwie powiedział kilka słów o BTC.
- Jego zdaniem kryptowaluta jest czymś, czego nie da się zakazać.
- Możliwe, iż Rosja będzie chciała wykorzystać BTC w handlu transgranicznym.
Władimir Putin też lubi BTC?
Przemawiając w czasie konferencji w Moskwie Putin mówił o dominacji dolara i innych metod płatności. Wskazał, iż na rynku pojawiają się nowe technologie płatnicze, a jedną z nich jest bitcoin.
Procesy związane z wykorzystaniem innych instrumentów [płatniczych] zachodzą naturalnie
— powiedział.
Po chwili wszedł na temat bitcoina:
Na przykład bitcoin, kto może go zakazać? Nikt. A kto może zakazać korzystania z innych elektronicznych instrumentów płatniczych? Nikt, ponieważ są to nowe technologie.
Putin dodał, iż nowe technologie płatnicze będą się przez cały czas rozwijać, ponieważ ludzie starają się obniżyć koszty transakcji i poprawić niezawodność procesu płatności.
Rosja a kryptowaluty
Jego słowa kontrastują jednak z tym, co robi Rosja, która zakazała np. kopania kryptowalut i płacenia nimi. W październiku Duma przegłosowała jednak projekt ustawy legalizującej używanie walut cyfrowych, ale w transakcjach międzynarodowych.
To ostatnie spina wszystko w spójną całość. W odpowiedzi na atak na Ukrainę z 2022 r. rządy USA i Europy nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze. Te Moskwa obchodzi, ale mogłaby to robić jeszcze łatwiej, gdyby w handlu transgranicznym akceptowano bitcoina. Możliwe więc, iż w tym kierunku podąży polityka Kremla.
Powyższe sugerują też doniesienia Brytyjskej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA), która poinformowała w środę, iż przerwała operację prania pieniędzy, za którą stali rosyjscy hakerzy. Proceder miał na celu finansowanie rosyjskich szpiegów.
Warto dodać, iż Putin od dawna interesuje się BTC. Mówił już publicznie o kopaniu kryptowalut – w 2022 r. powiedział, iż jego kraj ma „pewne przewagi konkurencyjne” w tym sektorze dzięki nadwyżkom energii.