Właściciel marki Crypto.com trafił na listę ostrzeżeń KNF

2 tygodni temu

W dniu dzisiejszym, tj. 6 listopada 2024 r. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o dodaniu do listy ostrzeżeń publicznych czterech nowych podmiotów. Co najbardziej może szokować, wśród nich znajduje się popularna giełda kryptowalut, czyli spółka Foris DAX MT Limited działająca pod marką Crypto.com. Szczegóły poniżej.

Crypto.com na „czarnej liście” KNF

Lista ostrzeżeń publicznych KNF to lista podmiotów wobec, których prowadzone jest postępowanie w prokuraturze. Są to zwykle firmy, osoby lub fikcyjne twory, wobec których zaszły podejrzenia łamania przepisów prawa i regulacji związanych z inwestycjami, finansami i nie tylko. W praktyce to bardzo często typowi oszuści, których jedynym celem jest wyłudzenie środków lub danych personalnych od potencjalnych ofiar. Są to także firmy, które naruszyły przepisy polskiego prawa w kwestii swojej działalności np. w kwestii reklamy, informacji zawartych na stronie i nie tylko. Ale nie zawsze.

Tym razem na listę trafiła giełda kryptowalut – Crypto.com – która wg. portalu CoinMarketCap plasuje się na 13. miejscu w rankingu największych giełd krypto na świecie. Jest to także jeden z głównych sponsorów takich wydarzeń sportowych jak wyścigi Formuły 1, UFC czy Champions League. Co ciekawe, nie jest to pierwszy podmiot kryptowalutowy, który „zagościł” na liście ostrzeżeń polskiego nadzoru. Już wcześniej znalazły się tam np. BitBay (obecnie Zonda Global) czy Kanga Exchange. Czym dokładnie podpadło Crypto.com? Z komunikatu KNF wynika, iż zostało złożone zawiadomienie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 i 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zawiadomienie złożone zostało przez UKNF, a sprawę prowadzić będzie Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Artykuł 178 w związku z artykułem 69 ust. 2 pkt 2 i 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi dotyczy nielegalnej działalności inwestycyjnej. Artykuł 69 określa czynności wymagające zezwolenia KNF, takie jak świadczenie usług maklerskich i doradztwa inwestycyjnego, a artykuł 178 penalizuje ich wykonywanie bez licencji. Prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez zgody KNF jest przestępstwem, za które mogą grozić sankcje karne. Szczegóły można znaleźć w pełnym tekście ustawy: Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi.

Ale to nie koniec. Polski regulator ostrzega także przed trzema innymi podmiotami / osobami. Wśród nich znajduje się typowy scam – Vintanse Group – który tylko pozornie udaje świadczenie usług związanych z tradingiem, a w rzeczywistości jest oszustwem jakich wiele. Należy zachować czujność, ponieważ scammerzy często powracają z nowymi, tylko nieznacznie zmodyfikowanymi stronami i nazwami swoich „przedsięwzięć”.

KNF ostrzega przed:

  • Vintanse Group działający poprzez www.vintanseg.com.
  • Foris DAX MT Limited działający pod marką Crypto.com poprzez stronę internetową crypto.com,
  • Hudson Hill Trust SA,
  • ENTER Marcin Żabiński.

Zachowajcie czujność!


Jak odzyskać środki od oszusta

Na rynku funkcjonuje wiele scamów oraz osób podszywających się pod legalnie działające firmy, których cały czas przybywa. Takie podmioty tylko czekają na nieuważnego inwestora, który padnie ich ofiarą. Odzyskanie środków nie zawsze jest możliwe. Oprócz zgłoszenia sprawy na policję czy do instytucji regulującej rynki finansowe (np. Komisja Nadzoru Finansowego), warto jednak zapoznać się z informacjami, które mogą być pomocne w walce o odzyskanie pieniędzy.

JAK ODZYSKAĆ ŚRODKI

Przestrzegamy przed korzystaniem z usług firm nielicencjonowanych. Przed otwarciem konta zawsze upewnij się czy dany broker posiada odpowiednie regulacje i zezwolenia u wskazanej instytucji nadzorującej rynek finansowy.

Idź do oryginalnego materiału