Dość nietypowy projekt uruchomiono właśnie na Morzu Północnym. Powstała tam największa na świecie farma wiatrowa. Energia elektryczna, którą będzie generować farma zostanie wykorzystana do pozyskiwania ropy naftowej i innych surowców.
Farma wiatrowa wesprze wydobycie ropy
Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już oficjalnie działa i pomaga w pozyskiwaniu ropy naftowej z Morza Północnego. Generalnie farma pomaga w zasilaniu pól naftowych i gazowych. Położony około 140 kilometrów od wybrzeży Norwegii, na głębokości od 260 do 300 metrów, Hywind Tampen wykorzystuje 11 turbin. Chociaż wiatr jest odnawialnym źródłem energii, Hywind Tampen pomaga w dostarczaniu energii na polach naftowych i gazowych. Farma wiatrowa wyprodukowała pierwszą energię elektryczną w listopadzie 2022 r., a w tym miesiącu osiągnęła pełną zdolność produkcyjną. Jak informuje norweska firma energetyczna Equinor Hywind Tampen ma moc systemu 88 MW i oczekuje się, iż pokryje około 35 procent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Co interesujące turbiny wiatrowe nie są przytwierdzone do dna morskiego. Wykorzystywane są tzw. turbiny pływające, co umożliwia ich instalacje znacznie głębiej niż turbin z podstawą osadzoną na dnie.
Norweskie farmy wiatrowe na morzu nie są jedynymi
Rozwiązanie zastosowanie przez Norwegów wydaje się czymś nowatorskim, ale okazje się, iż inne państwa stosują podobną strategię. W ostatnich latach wiele firm i dużych gospodarek, takich jak USA, inwestowało w rozbudowę pływających instalacji wiatrowych. Takie działania coraz częściej stają się przedmiotem debaty międzynarodowej. Wynika to z wyjątkowej czułości różnych środowisk w kwestii środowiska i zmian klimatycznych. Dzieje się tak dlatego, iż wpływ paliw kopalnych na środowisko jest znaczny. Jak twierdzi ONZ, od XIX wieku główną przyczyną zmiany klimatu jest działalność człowieka, głównie ze względu na spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz. Ponadto organizacja argumentuje, iż spalanie paliw kopalnych generuje emisję gazów cieplarnianych, które działają jak koc owinięty wokół Ziemi, zatrzymując ciepło słoneczne i podnosząc temperaturę.
Może Cię zainteresować: