Włochy: podwyżka podatków dla wynajmu krótkoterminowego

1 rok temu

Rząd Włoch planuje podnieść podatki dla właścicieli nieruchomości, którzy wykorzystują je do krótkoterminowego najmu, najczęściej adresowanego do turystów. Zapisy w tej sprawie zawiera projekt budżetu państwa na 2024 rok.

Wynajem krótkoterminowy oraz rosnące skoncentrowanie się rynku nieruchomości przede wszystkim na turystach jest źródłem ostrych kontrowersji społecznych we Włoszech. Działalność Airbnb oraz innych podmiotów i platform, które działają w celu zaspokojenia popytu turystycznego, jest tam postrzegana jako trująca plaga rynku.

Wrzaski wieczorem i o poranku – w pakiecie

Powoduje ona ogromne wzrosty cen dla mieszkańców, zmuszonych konkurować cenowo z tradycyjnie wielką liczbą cudzoziemców. Co więcej, powoduje to także głód na rynku nieruchomości (i tak już wcześniej uważanym za ciasny), liczni właściciele reorientują się bowiem tylko na na potrzeby przybyszów, skłonnych płacić znacznie wyższe czynsze.

Zarazem najazd turystów ma nie tylko wymiar finansowy. Zamiana nieruchomości mieszkalnych na qiasi-aparthotele powoduje generalny spadek jakości życia w całej okolicy, która staje się znacznie bardziej hałaśliwa, często zaśmiecona i narażona na zwiększoną liczbę incydentów natury chuligańskiej, narkotykowej etc. Wszystko to powoduje wrogość wobec zjawiska preferowania turystów i rodzi głosy domagające się działań politycznych. Które właśnie nastąpiły.

„If you want less of something, tax it”

Zgodnie z przepisami w tej chwili obowiązującymi we Włoszech, zyski od wynajmu nieruchomości obłożone są stawką podatku w wysokości 21%. Propozycje budżetowe rządu zwiększą ten wymiar do 26% w przypadkach najmu krótkoterminowego. Pierwotnie planowano objąć podwyżką wszystkie takie przypadki, jednak ostatecznie wyłączeni z niej będą właściciele, którzy oferują na wynajem pojedyncze mieszkanie.

Na wieść o propozycji, mającej być zaaprobowanej przez włoski parlament do grudnia, kurs akcji Airbnb spadł o 1,2%.

Idź do oryginalnego materiału