Wniosek o nowelizację Prawa bankowego w sprawie potwierdzeń przelewów bankowych

signius.pl 2 miesięcy temu

5 września 2024 r. do Komisji Nadzoru Finansowego został złożony wniosek o nowelizację art. 7 Prawa bankowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2488 oraz z 2024 r. poz. 879). W petycji wnioskodawca zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian w zakresie potwierdzeń przelewów bankowych, które w tej chwili nie są wystarczająco zabezpieczone przed podrabianiem.

Wnioskodawca wskazuje, iż „wydawane w tej chwili przez banki potwierdzenia dokonania przelewu w formacie PDF pobierane z serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej nie są opatrywane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną banku czy też zaawansowaną pieczęcią opartą na certyfikacie kwalifikowanym. W praktyce takie potwierdzenia można dosyć łatwo podrobić”, mimo iż niektóre banki stosują kody referencyjne do weryfikacji ich autentyczności.

Wnioskujący proponuje, aby banki automatycznie opatrywały potwierdzenia przelewów kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną lub zaawansowaną pieczęcią, ewentualnie indywidualnym kodem alfanumerycznym. Dodatkowo, banki powinny wdrożyć w swoich systemach transakcyjnych i aplikacjach mobilnych e-usługę umożliwiającą weryfikację autentyczności takich kodów.

Wnioskodawca szacuje, iż bankom powinno wystarczyć 6 miesięcy na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich systemach informatycznych. Znacząco podniosłoby to poziom bezpieczeństwa transakcji i zaufania klientów do bankowych potwierdzeń przelewów.

Kompleksowe rozwiązanie pieczęci elektronicznej dla banków od SIGNIUS

SIGNIUS oferuje gotowe i kompleksowe rozwiązanie out-of-box obejmujące zarówno sprzęt QSCD/HSM (Hardware Security Module), kwalifikowane certyfikaty pieczęci elektronicznej (QSeal Cert), jak i oprogramowanie do pieczętowania dokumentów. Rozwiązanie dostarczamy w modelach on-premise (wdrożenie lokalne) lub w chmurze hybrydowej, oferując jednocześnie wsparcie w procesie integracji z systemami bankowymi, co znacząco przyspiesza wdrożenie nowych funkcjonalności zgodnych z proponowaną nowelizacją Prawa bankowego.

Nasza usługa kwalifikowanej pieczęci elektronicznej jest zgodna z Rozporządzeniem Unii Europejskiej eIDAS.

Pieczęć kwalifikowana jest bezpiecznym narzędziem poświadczającym autentyczność dokumentów. Dzięki temu zapobiega się oszustwom, ponieważ każda próba zmiany lub fałszowania dokumentów zostanie wykryta. To szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, w którym ryzyko oszustw i cyberprzestępstw stale rośnie.

Wyższy poziom bezpieczeństwa dokumentów bankowych

Oferowana przez nas pieczęć elektroniczna zgodna eIDAS opiera się na zaawansowanych technologiach kryptograficznych i certyfikatach, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Każde opieczętowanie dokumentu jest jednoznacznie powiązane z organizacją składającą pieczęć. To sprawia, iż dokumenty są chronione przed zmianami oraz autentyczność ich pochodzenia jest potwierdzona.

Bezpieczeństwo dokumentów cyfrowych odgrywa istotą rolę w budowaniu zaufania klientów do instytucji finansowych. Opatrzenie dokumentów bankowych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną zapewnia ich integralność oraz wiarygodność, jednocześnie chroniąc je przed próbami fałszowania. Inwestycja w nowoczesne technologie zabezpieczające, takie jak kwalifikowane pieczęcie elektroniczne wzmacnia również reputację banku jako instytucji dbającej o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o naszej usłudze w zakładce kwalifikowana pieczęć elektroniczna.

Sugerowana przez wnioskodawcę zmiana z pewnością przyczyniłaby się do zwiększenia bezpieczeństwa i przejrzystości operacji finansowych oraz ułatwiłaby weryfikację dokumentów bankowych przez odbiorców przelewów.

POBIERZ PETYCJĘ

Idź do oryginalnego materiału