Wojny celne, luzowanie fiskalne UE ograniczą skalę cięć stóp proc.

1 dzień temu

Z uwagi na wojny celne i europejskie poluzowanie polityk fiskalnych, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie ostrożnie podchodzić do luzowania polityki pieniężnej w 2025 r., ocenia Santander Bank Polska. Według ekonomistów banku, Rada obniży stopy procentowe łącznie o ostrożne 75 pb w br., mimo, iż inflacja najprawdopodobniej wyniesie 3,5% r/r między lipcem a grudniem br.

„Sądzimy, iż inflacja nie wyjdzie powyżej 3,5% r/r między lipcem a grudniem tego roku. Za to w przypadku inflacji bazowej spodziewamy się braku wyraźnego trendu w dół w tym roku i oscylowania wokół jej marcowego poziomu. Taki przebieg inflacji naszym zdaniem przekona RPP do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w III kwartale. W tym roku spodziewamy się obniżek stóp w sumie o 75 pb. Wstępne wyniki marcowej inflacji wpisały się w ostatnią serię danych (m.in. o niższym od oczekiwań wzroście płac i sprzedaży detalicznej) stymulujących rynek to wyceny większej skali obniżek w tym roku, która już przekracza 100 pb. Wg nas jednak z uwagi na wojny celne i europejskie poluzowanie polityk fiskalnych RPP będzie ostrożnie podchodzić do luzowania polityki pieniężnej” – czytamy w komentarzu banku do wstępnych danych GUS o CPI w marcu br.

W kwietniu nr. dynamika inflacji konsumenckiej – zdaniem ekonomistów Santander BP – powinna wynieść 4,3% r/r pod wpływem efektu bazy związanego z przywróceniem VAT na żywność w kwietniu 2024 r., a w II poł. br. CPI może nie przekraczać 3,5% r/r.

Inflacja bazowa nie pokaże „wyraźnego trendu w dół w tym roku i oscylowania wokół jej marcowego poziomu” – tj. 3,5% r/r wobec 3,6% w lutym, podano w komentarzu.

Zdaniem Santander BP, w okresie maj-czerwiec inflacja CPI będzie powoli narastać do 4,3%-4,4%.

„Kolejny znaczący spadek inflacji jest bardzo prawdopodobny w lipcu, ponieważ również wtedy zadziała silny ujemny efekt bazy (związany ze wzrostem cen energii w lipcu 2024 r.)” – czytamy dalej.

Inflacja bazowa – według ekonomistów – nie pokaże „wyraźnego trendu w dół w tym roku i oscylowania wokół jej marcowego poziomu – tj. 3,5% r/r wobec 3,6% w lutym.

Jak podał dziś GUS, inflacja konsumencka wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r.(wobec 4,9% r/r w lutym), według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału