Autor: FWG
8 maja Szkoła Główna Handlowa w Warszawie ponownie stała się miejscem spotkania zwolenników wolności gospodarczej i indywidualnej. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Freedom Fights.

Konferencja odbyła się w ramach Free Market Road Show – międzynarodowego cyklu debat promujących idee wolnorynkowe i konserwatywno-libertariańskie w całej Europie.
Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Wolności Gospodarczej, Warsaw Enterprise Institute, SKN Geopolityki, Idei, Strategii SGH oraz Austrian Economics Center.
Tegoroczna edycja zgromadziła ekspertów z Polski i zagranicy, którzy dyskutowali o kluczowych wyzwaniach dla współczesnego świata – od bezpieczeństwa strategicznego Europy po skutki deregulacji w polityce gospodarczej. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Europa a wyzwania strategiczne
W pierwszym panelu zatytułowanym „Europe’s Path to Strategic Independence” uczestnicy zastanawiali się, czy i jak Europa powinna budować swoją niezależność geopolityczną i gospodarczą.
Rozmowę moderował David Bednarczyk z SKN Geopolityki, Idei, Strategii SGH, a w debacie udział wzięli:
- Marek Budzisz – ekspert ds. polityki wschodniej i historii, Fundacja Instytut Wolności
- Mikołaj Pisarski – dyrektor ds. rozwoju Fundacji FOR
- Małgorzata Bonikowska – prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych,
- Jochen M. Richter – przewodniczący Diplomatic Council Global Security Forum.
Paneliści nie tylko omawiali potrzebę strategicznej niezależności UE, ale także wskazywali, iż Europa musi znaleźć równowagę między suwerennością a współpracą międzynarodową.
Grover Norquist: Mniej państwa, więcej wolności
Następnie z “keynote speechem” wystąpił Grover Norquist, znany amerykański aktywista i prezes organizacji Americans for Tax Reform. W swoim wykładzie pt. „Limited government, unlimited freedom: how to get here from there” przekonywał, iż tylko ograniczone państwo i niskie podatki pozwalają jednostce i gospodarce rozwijać się w sposób trwały i efektywny.
Norquist odniósł się do doświadczeń Stanów Zjednoczonych, wskazując na znaczenie deregulacji, przejrzystego prawa i inicjatywy oddolnej.
Deregulacja – inspiracje ze świata
Trzecia część wydarzenia skupiła się na deregulacji i jej skutkach gospodarczych. Temat ten stał się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o tym, jak zmieniają się Stany Zjednoczone i Argentyna oraz co Polska i Europa mogą z tych procesów wyciągnąć.
Panel pt. “DOGE and the Chainsaw” moderowała Marta Roels (Warsaw Enterprise Institute), a wystąpili:
- Alexander Tokarev – profesor z Northwood University w Michigan,
- Grover Norquist – prezes Americans for Tax Reform
- Philipp Bagus – ekonomista z Universidad Rey Juan Carlos, autor książki “Era Mileia”
- Marek Skawiński – główny ekonomista redakcji XYZ.
Eksperci podkreślali, iż swobody gospodarcze nie są tylko ideologicznym postulatem – to konkretne narzędzie służące rozwojowi i dobrobytowi obywateli.
Na zakończenie głos zabrał Jacek Socha – minister Skarbu Państwa w rządzie Marka Belki, reprezentujący inicjatywę “SprawdzaMY”. Ekonomista relacjonował postępy prac zespołu Rafała Brzoski i przekonywał do korzyści z deregulacji dla wszystkich Polek i Polaków.
Partnerstwo dla wolności
Tegoroczne Freedom Fights mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu organizacji wspierających idee wolnościowe: Forum Obywatelskiego Rozwoju, Freedom Publishing, Instytut Misesa, Ladies of Liberty Alliance, Radykalne Centrum, Stowarzyszenie Libertariańskie, Towarzystwo Ekonomistów Polskich, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Obejrzyj transmisję z wydarzenia>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
- „Era Mileia”. Jesteśmy partnerem książki o fenomenie prezydenta Argentyny>>
- Moralny kapitalista Warren Buffett okiem liberała>>
- 21 lat rozwoju. Co jeszcze przed nami?>>