Woodpecker nie zwalnia tempa. Kolejny rekordowy kwartał spółki!

1 rok temu

Woodpecker to spółka technologiczna dostarczająca oprogramowanie automatyzujące komunikację w modelu software as a service (SaaS). Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy, które m.in. wysyłają spersonalizowane komunikaty, wykrywają odpowiedzi i przypominają o kontakcie. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect we wrześniu 2021 roku. Jej model biznesowy opisywaliśmy szczegółowo już w pełnej analizie Woodpeckera z grudnia 2021. Kurs od tego czasu wzrósł o ponad 150%. Woodpecker jednak dalej nie zwalnia tempa.

Rekordowe wyniki pod koniec roku

W czwartym kwartale 2022 roku Spółka osiągnęła rekordowo wysokie przychody ze sprzedaży, które zbliżyły się do 7 milionów złotych. Oznacza to wzrost o 55% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2021 roku oraz 14,36% wzrostu w stosunku do kwartału poprzedniego. Przełożyło się to na 1 904 tys. zysku netto, który był wyższy o 72,38% rok do roku.

W listopadzie 2022 MRR spółki przekroczył po raz pierwszy w historii poziom pół miliona dolarów. W całym czwartym kwartale MRR wyniósł 1 488 tys. USD, co dało wzrost o ponad 32% w stosunku do IV kwartału 2021 roku. Woodpecker twierdzi, iż to właśnie MRR jest najlepszym wskaźnikiem do oceny ich biznesu. Liczony jest jako mnożenie średniego przychodu na klienta oraz liczby klientów w danym miesiącu.

MRR Woodpeckera

https://woodpecker.co/investors/app/uploads/2023/02/Woodpecker-Raport-za-IV-kwartal-2022.pdf

W ostatnim kwartale spółka utrzymała duże zainteresowanie aplikacją wśród nowych nabywców. Dodatkowo zaobserwowała zwiększenie przychodów u dotychczasowych klientów, szczególnie pozyskanych w trzecim kwartale 2022 rok, które razem ze wzrostem liczby slotów wykorzystywanych w aplikacji przez większych użytkowników, spowodowało wzrost ARPA (średni przychód na klienta) ze 108 USD w poprzednim kwartale do 114 USD w obecnym.

ARPA Woodpeckera

Ibidem

W jednym z wywiadów prezes Mateusz Tarczyński mówił:

„Za nami kolejny świetny kwartał, w którym odnotowaliśmy sukcesy na wielu płaszczyznach. Stale rośnie zaangażowanie klientów, co potwierdza jakość naszej aplikacji. Mobilizuje nas to do dalszej pracy nad realną wartością rozwiązań. Chcemy, aby jeszcze bardziej przekładały się na sukcesy biznesowe użytkowników, których chcemy szczególnie wspierać w dzisiejszym trudnym otoczeniu gospodarczym”.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Woodpecker stawia na AI

W IV kw. firma rozpoczęła tworzenie nowych zespołów produktowych, z których pierwszy rozpoczął prace w listopadzie. Jego zadaniem jest opracowanie unikalnych rozwiązań, w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji (w tym technologii ChatGPT). Sztuczna inteligencja to temat mocno na czasie, ale wiele wskazuje, iż pójście Woodpeckera ma wiele sensu. Sztuczna inteligencja wypiera już nie tylko grafików, ale pozwala tworzyć zupełnie nowe rozwiązania produktowe.

Liczba klientów stale rośnie

Pozytywnym czynnikiem wpływającym na dynamikę przychodów miało utrzymanie wysokiego tempa przyrostu nowych klientów. Zauważalne jest to również w strukturze klientów i płaconych przez nich abonamentów. W porównaniu z 4 kwartałem 2021 roku procent klientów korzystających z planu typu Basic zwiększył się z 7,16% do 16%. W ujęciu rocznym, jak i kwartalnym wzrost zanotował również plan Agency.

Zmiany nie są jednak duże. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w 4 kwartale 2022 utrzymał się pozytywny trend zainteresowania planami rocznymi zamiast subskrypcji miesięcznych. Na dzień 31 grudnia 2022 plany roczne stanowiły 7,82% wszystkich subskrypcji.

Zainteresowanie różnymi ofertami usług Woodpeckera

Ibidem

Wyniki za cały 2022 rok

W całym 2022 roku, przychody względem roku poprzedniego wzrosły o 62%, a zyski o 89%. Są to naprawdę dobre wartości. Woodpecker jest cały czas stosunkowo niewielką spółką, o kapitalizacji nieprzekraczającej 200 milionów złotych. Dzięki temu tak wysokie dynamiki wzrostu są możliwe do utrzymania.

Struktura geograficzna przychodów adekwatnie się nie zmieniła. Cały czas najważniejsi są klienci ze Stanów Zjednoczonych. Polska nie jest tak istotna i odpowiada za niecałe 10 % wszystkich przychodów.

Struktura geograficzna przychodów Spółki

Ibidem

Ulga IP Box podbije wyniki

Wraz ze świetnymi wynikami finansowymi za 4 kwartał spółka ogłosiła, iż otrzymała wiążącą, pozytywną interpretację podatkową dotyczącą możliwości zastosowania ulgi podatkowej „IP BOX” w związku z zapytaniem złożonym w listopadzie 2022 roku. Wobec powyższego Spółka będzie uprawniona do zastosowania preferencyjnej 5% stawki dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP za okres od 1 stycznia 2019 roku tj. za lata 2019-2022 oraz lata następne.

Dzięki temu do kasy Woodpeckera napłynie ponad 2 miliony złotych dodatkowej gotówki. Chociaż informacja ta nie powinna być zaskoczeniem (pisaliśmy o tym w tekście „Woodpecker wciąż z dynamicznym wzrostem”.), to kurs zareagował bardzo pozytywnie i 15 lutego rósł choćby o 10%.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Woodpecker dowozi prognozy na ponad 100%

Woodpecker konsekwentnie dowozi wszystkie wcześniejsze zapowiedzi. Prognoza z memorandum informacyjnego z maja 2023 roku została dowieziona na 118%, o ile chodzi o przychody i na 101% w kontekście zysku netto. Jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Zarząd już teraz zapowiada, iż spodziewa się przekroczenia prognoz na rok 2023, a przypomnijmy, iż wynosiły one prawie 27 milionów zł, o ile chodzi o przychody i 9 milionów zysku netto.

Prognozy finansowe opublikowane przez spółkę w maju 2021 roku

https://dnarynkow.pl/analiza-premium-spolki-woodpecker-dzieciol-stukajacy-o-uwage-inwestorow/

Woodpecker znajduje się w naszym portfelu inwestycyjnym Kilimandżaro. Pierwszy zakup miał miejsce około 16 złotych za akcję.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału