Projekt Worldcoin oficjalnie ogłosił, iż od debiutu w 2023 roku przekonał do siebie 6 milionów użytkowników. Początkowym celem było osiągnięcie 1 miliarda użytkowników do końca 2023 roku, co oznacza, iż potrzebuje jeszcze 994 milionów, aby osiągnąć ten ambitny cel.
Worldcoin ogłasza przyciągnięcie 6 milionów użytkowników od debiutu w 2023 roku
Worldcoin mocno polega na skanerach elektronicznych, zwanych orbami, do rejestracji nowych użytkowników. Według Semafor, Worldcoin ma w tej chwili od 300 do 500 orbów działających na całym świecie. Jednak Alex Blania, CEO Tools of Humanity, firmy odpowiedzialnej za rozwój, powiedział, iż realizowane są prace nad produkcją większej liczby orbów.
Orby są produkowane w Niemczech przez prywatną firmę, której szczegóły nie zostały ujawnione publicznie. Według Blania, są skomplikowane i zaawansowane technologicznie, aby zapobiec wprowadzeniu na czarny rynek fałszywek, które mogłyby zniekształcić ekosystem.
Obecna liczba dostępnych orbów jest znacznie za mała, co utrudnia rejestrację nowych użytkowników. Przy 500 urządzeniach, Worldcoin musiałby codziennie skanować ponad 2700 nowych użytkowników, aby osiągnąć 1 miliard do 2026 roku.
Tools of Humanity ogłosiło na platformie X, iż aplikacja World App przekroczyła 10 milionów użytkowników, 2 miliony aktywnych użytkowników dziennie i 5 milionów użytkowników miesięcznie. Firma poinformowała również, iż aplikacja jest dostępna w 160 krajach na całym świecie i ułatwiła 70 milionów transakcji.
Odwieczne problemy regulacyjne
Od momentu powstania, Worldcoin napotykał wiele wyzwań. Oprócz niedoboru orbów projekt spotkał się z intensywną kontrolą regulacyjną ze strony organów nadzorczych z różnych państw.
Obecnie projekt jest niedostępny w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Wielkiej Brytanii. Zainteresowani użytkownicy z niektórych z tych państw mogą przez cały czas uzyskać dostęp do aplikacji World App i zarejestrować się po World ID, jednak nie otrzymają monet dystrybuowanych w ramach programu Grant.
Regiony, które wcześniej pozwalały na działanie projektu Worldcoin i rejestrowanie nowych członków, zaczęły nakładać ograniczenia. W maju organ nadzoru finansowego w Hongkongu nakazał zawiesić działalność z powodu obaw dotyczących prywatności i danych osobowych. Kraje takie jak Niemcy, gdzie rzekomo produkowane są orby, przez cały czas rejestrują nowych użytkowników.
Inne, takie jak Korea Południowa i Kenia, które początkowo zawiesiły operacje Worldcoin, wznowiły je po zakończeniu dochodzeń dotyczących orbów. Fundacja ogłosiła przedłużenie programu dystrybucji grantów projektu o kolejny rok, co oznacza, iż użytkownicy przez cały czas będą otrzymywać darmowe tokeny WLD.