Worldcoin wkracza do Austrii. Skanowania oczu nadszedł czas!

1 miesiąc temu

Kule skanujące gałki oczne są już dostępne w wielu lokalizacjach w Wiedniu, umożliwiając każdemu, kto ukończył 18 lat, dołączenie do 6,3 miliona osób w sieci Worldcoin.

Tym, którzy do tej pory nie słyszeli o projekcie, należy się wyjaśnienie. Otóż inicjatywa ta – która ma przyczynić się do rozwoju Internetu – przypisuje identyfikatory World ID osobom, które udowodnią swoje człowieczeństwo poprzez skanowanie tęczówki, a następnie nagradza te osoby tokenami WLD.

Łatwo nie jest

Na chwilę obecną projekt działa również w Niemczech. Ale inicjatywa nie wszędzie spotyka się z przychylnością władz – przykładowo w zeszłym miesiącu Hiszpania przedłużyła zakaz świadczenia usług przez Worldcoin do końca 2024 roku lub do czasu zakończenia audytu RODO. Natomiast Portugalia w marcu br. nakazała projektowi tymczasowe wstrzymanie gromadzenia danych biometrycznych.

„W ankiecie przeprowadzonej w Hiszpanii w 2024 r. 82 proc. z 21 000 posiadaczy World ID, biorących udział w badaniu, zgodziło się co do tego, iż technologie takie jak Worldcoin/World ID są ważne dla odróżnienia ludzi od botów w Internecie (13 proc. ankietowanych nie było co do tego pewnych)” – podała fundacja w komunikacie. „Podobnie było w Portugalii, gdzie ponad 3 na 4 (77 proc.) z 19 000 posiadaczy World ID, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziło, iż Worldcoin może mieć pozytywny wpływ na ich cyfrowe interakcje (13 proc. nie było co do tego pewnych)” – dodano, twierdząc, iż podobne wyniki uzyskano w krajach Ameryki Łacińskiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż Worldcoin został opracowany przez firmę Tools for Humanity, której współzałożycielem jest Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI. W ostatnich miesiącach przedsiębiorstwo podjęło działania mające na celu zapewnienie zwolenników prywatności danych, iż Worldcoin poważnie traktuje ochronę danych biometrycznych użytkowników.

Worldcoin nie stoi w miejscu

I tak, w marcu w ramach projektu wprowadzono „Personal Custody” – inicjatywę, która zabrania nowym użytkownikom żądania przechowywania i szyfrowania danych biometrycznych. Następnie ogłoszono, iż osoby, które wcześniej się zarejestrowały, mogą poprosić Worldcoin o usunięcie numerycznego „kodu tęczówki” utworzonego podczas skanowania ich gałek ocznych. Ponadto Worldcoin wdrożył środek zapobiegający rejestracji osób poniżej 18 roku życia. Z kolei z początkiem lipca br. Fundacja Worldcoin wydała podgląd deweloperski własnej warstwy 2, World Chain, umożliwiając programistom tworzenie, testowanie i przekazywanie opinii na temat sieci przed jej uruchomieniem w sieci głównej, spodziewanym później tego lata. Podgląd umożliwia również programistom skonfigurowanie swoich wdrożeń przed migracją użytkowników Worldcoin World App z istniejącej bazy w OP Mainnet.

Idź do oryginalnego materiału