Wpadka studenta: Holender aresztowany za rzekome oszustwo krypto

10 godzin temu

Wpadka 24-letniego studenta prawa z Hengelo w Holandii, który został aresztowany po oskarżeniach o prowadzenie oszustw kryptowalutowych, które oszukały około 300 osób na kwotę 4,5 mln euro (4,6 mln USD).

Aresztowanie nastąpiło po tym, jak fundacja reprezentująca ofiary dostarczyła nowe dowody władzom.

Wpadka studenta z Holandii: Hossa napędza oszustwa i przekręty kryptowalutowe

Student, który ukrywał się od czasu upadku jego schematu handlowego w zeszłym roku, początkowo szukał ochrony policji po nękaniu przez inwestorów. Jako rezultat, policja przeniosła go w bezpieczne miejsce.

Jednak śledczy odkryli oskarżenia, iż przez cały czas przyciągał on nowych inwestorów, mimo iż jego schemat pozyskiwania ofiar zbliżał się do upadku.

Ofiary twierdzą, iż student prawa prowadził schemat Ponziego, używając funduszy od nowych inwestorów do wypłat wcześniejszym uczestnikom. Podobno wymagał minimalnej inwestycji w wysokości 5000 euro i pobierał 50% zysków jako opłatę.

Co więcej, eksperci prawni zajmujący się dochodzeniem wpadki studenta, wyrazili obawy dotyczące skali domniemanego oszustwa, które jest przez cały czas aktywnie badane.

Ja wynika z danych od The Motley Fool, oszustwa i ataki w branży kryptowalutowej osiągnęły alarmujący poziom w 2024 roku. Straty wyniosły 2,3 mld USD, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu do poprzedniego roku.

Straty z oszustw kryptowalutowych od 2020 do II kwartału 2024. Źródło: The Motley Fool

Warto podkreślić, iż najbardziej niepokojące jest to, jak łatwo oszuści wykorzystują rosnącą liczbę nowych inwestorów przyciąganych przez rynek byka.

Wpadka studenta z Holandii to nie ostatnie oszustwo w branży krypto. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka znaczących oszustw kryptowalutowych. Na przykład, premiera drugiego sezonu Squid Game na Netflix spowodowała powstanie fałszywych tokenów nawiązujących do serialu.

Tymczasem, firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain PeckShield gwałtownie oznaczyła te tokeny jako oszustwa, ostrzegając naiwne społeczeństwo.

Natomiast, w okresie świątecznym hakerzy zaatakowali użytkowników Ledger, popularnego portfela sprzętowego do kryptowalut. Motywem ataku były setki e-maili phishingowych otrzymanych przez użytkowników, mające na celu kradzież fraz odzyskiwania. Tymczasem kilka wpływowych kont w mediach społecznościowych na X zostało zhakowanych, aby promować fałszywe tokeny.

Również oszustwa napędzane przez sztuczną inteligencję (AI) znacznie się nasiliły. Władze Hongkongu odkryły oszustwo kryptowalutowe z wykorzystaniem deepfake, co doprowadziło do aresztowania 27 podejrzanych oskarżonych o oszukanie ofiar na 46 mln USD.

Wpadka holenderskiego studenta, jak i rosnąca częstotliwość innych zaawansowanych oszustw kryptowalutowych podkreślają krytyczną potrzebę silniejszych proaktywnych zabezpieczeń w branży.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Wpadka studenta: Holender aresztowany za rzekome oszustwo krypto

Idź do oryginalnego materiału