Wpłata na WOŚP pozwala oszczędzić na podatku. najważniejsze są szczegóły

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Ulga podatkowa za przekazanie pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to fakt. Niemniej najważniejsze są szczegóły, gdyż nie wszystkie formy wsparcia kultowej inicjatywy Jurka Owsiaka pozwalają na skorzystanie z opcji pomniejszenia należnego dla państwa podatku.


33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia 2025 r. Niemniej aukcje wystawionych przedmiotów realizowane są nie tylko w dzień samego finału. Osoby chętne do wsparcia akcji mogą licytować wystawione w ramach WOŚP rzeczy przed i po 26 stycznia. Warto wiedzieć, iż pomaganie może się opłacić w wymiarze podatkowym.


Darowizna na WOŚP, pieniądze można odliczyć od podatku


Finał WOŚP 2025 r. zbliża się wielkimi krokami i warto wiedzieć nie tylko, jakie aukcje pojawią się na platformie Allegro w tym roku. Nieznajomość prawa szkodzi, a Polacy często zapominając, iż choćby w ramach dobrego serca można "zarobić". Mowa o prawie do skorzystania z ulgi podatkowej podczas rozliczania PIT i CIT. Reklama


Darowizna na WOŚP odliczona od podatku to fakt, jednak trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Już podczas zeszłorocznego finału wydarzenia organizowanego od ponad 30 lat przez Jurka Owsiaka, Ministerstwo Finansów w oficjalnej odpowiedzi przesłanej do redakcji Business Insider wskazywało, iż nie każda forma darowizny na WOŚP może zostać odliczona od należnej od podatnika daniny za dany rok. Należy również pamiętać, iż darowizny z 33. finału WOŚP odliczyć będzie można dopiero w 2026 r. podczas rozliczania PIT za 2025 r. W tym roku podatek w ramach ulgi pomniejszyć mogą osoby, które wsparły WOŚP w 2024 r.
Wpłata na rzecz WOŚP to darowizna, którą można odliczyć od dochodu. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż pieniądze te są traktowane w świetle prawa jako darowizna na cele pożytku publicznego, a to jest jedna z ulg podatkowych wskazanych przez państwo w zeznaniu podatkowym PIT-28. Darowiznę na WOŚP można odliczyć również w ramach pomniejszenia dochodu, czyli podczas składania PIT-36 i PIT-37.


Jakie datki na WOŚP można odliczyć od podatku?


Nie każde wsparcie WOŚP przyniesie ze sobą możliwość pomniejszenia należnego podatku. Tradycyjne tekturowe puszki, gdzie pieniądze zbierane są przez zweryfikowanych wolontariuszy, nie pozwalają na to, aby w zeznaniu podatkowym pomniejszyć podatek o wrzucony do tekturowego pudełka nominał. Powodem jest fakt, iż osoba wspierająca WOŚP poprzez wrzucanie pieniędzy do puszek pozostaje anonimowa, a samo przekazanie pieniędzy odbyło się przy wykorzystaniu gotówki, a nie poprzez rachunek bankowy.
Zupełnie inaczej sprawa ulgi podatkowej za wsparcie WOŚP wygląda w przypadku wpłacenia pieniędzy do eSkarbonki. O ile osoby zakładający eSkarbonkę dla WOŚP nie mogą liczyć na podatkowe ułatwienia, to już w przypadku osób wpłacających do nich pieniądze sytuacja jest zgoła odmienna. Wpłacając pieniądze do eSkarbonki WOŚP, darczyńca zyskuje prawo do odliczenia kwoty od podatku w ramach ulgi związanej z darowiznami na cele pożytku publicznego. Konieczne jest jednak posiadanie dowodu wpłaty, czyli potwierdzenia transakcji. Znajdują się tam najważniejsze dla fiskusa informacje, czyli dane dotyczące ile zostało wpłacone w ramach darowizny, a także kto dokonał wpłaty i gdzie trafiły pieniądze.
Od podatku odliczyć można także wpłaty w ramach przelewów internetowych na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto jednak zaznaczyć, iż ulga podatkowa może być zastosowana wówczas, gdy wpłacający nie otrzymuje nic w zamian, a więc dochodzi do mechanizmu darowizny.
Wpłacona na WOŚP kwota w ramach rozliczenia PIT nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu darczyńcy. Dodatkowo Business Insider wyjaśnia, iż w przypadku płatników rozliczających CIT ulga za wpłatę na WOŚP odliczenie nie może być większe niż 10 proc. dochodu.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału