Wraz z nadejściem 2023 roku banki centralne nie przestały kupować złota – cena złota utrzymuje się na średnim poziomie 1800 USD
Według Światowej Rady Złota (WGC), po rekordowym roku 2022, banki centralne przez cały czas są bardzo zainteresowane złotem na początku 2023 roku. I jest to powód utrzymywania się kursu złota od na średnim poziomie wynoszącym 1800 USD od początku roku.
W styczniu banki centralne kupiły 31 ton złota, co stanowi miesięczny wzrost o 16 proc.
„Było to również zgodne i mieściło się w zakresie 20-60 ton zgłoszonych zakupów, które miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięciu kolejnych miesięcy zakupów netto”, napisał Krishan Gopaul, starszy analityk w WGC.
Większość zakupów została dokonana przez trzy banki centralne i nie są to nowi gracze — Turcja, Chiny i Kazachstan. Turcja była największym oficjalnym nabywcą złota w 2022 roku, a Chiny agresywnie zwiększyły zakupy złota pod koniec ubiegłego roku.
Rozpoczynając pierwszy miesiąc roku, Turcja kupiła 23 tony złota, zwiększając swoje całkowite rezerwy złota do 565 ton.
Chiny kupiły w styczniu 15 ton złota, oprócz 62 ton zgłoszonych w listopadzie i grudniu. To spowodowało, iż całkowite rezerwy złota w Chinach osiągnęły 2025 ton.
Bank centralny Kazachstanu dodał do swoich rezerw cztery tony złota, zwiększając łączne rezerwy do 356 ton.
Europejski Bank Centralny (EBC) zakupił jedynie dwie tony złota. A zakup był spowodowany przystąpieniem Chorwacji do unii walutowej, która wymaga, aby nowy kraj członkowski przekazał EBC pewną ilość złota w ramach większego transferu aktywów rezerwowych, zauważyła WGC. Aby dokonać transferu, Chorwacja kupiła dwie tony w grudniu.
Jeden bank centralny zdecydował się pójść w innym kierunku. Bank centralny Uzbekistanu sprzedał w styczniu 12 ton złota. Jego rezerwy złota wynoszą w tej chwili 384 tony, co stanowi 66% całkowitych rezerw.
W styczniu cena złota wzrosła z 1860 USD za uncję do szczytowego poziomu około 1960 USD za uncję. W chwili pisania tego tekstu kwietniowe kontrakty futures na złoto Comex kosztowały 1856,30 USD.
WGC uważa, iż ten wzrost apetytu banków centralnych utrzyma się na wysokim poziomie przez cały rok.
„Nie widzimy powodu, by wątpić, iż banki centralne przestaną być pozytywnie nastawione do złota i przestaną być nabywcami netto w 2023 roku” – czytamy w raporcie.
„Świeże dane ze stycznia, którymi dysponujemy do tej pory, nie dają nam, przynajmniej w tej chwili, powodu do odejścia od tej prognozy”.
W ubiegłym roku banki centralne zakupiły 1136 ton – najwięcej w historii. Jest to ponad 150% wzrost w stosunku do ubiegłego roku.
„Geopolityczna niepewność i wysoka inflacja zostały podkreślone jako najważniejsze powody popytu na złoto” – stwierdziła WGC w swoim raporcie Gold Demand Trends.
Bank Centralny Turcji kupił najwięcej złota ze wszystkich banków centralnych, szukając ochrony przed niekontrolowaną inflacją. Jesienią inflacja w Turcji przyspieszyła do 85%, po czym w grudniu spadła do 64%.
Chiny były również wielkim kupcem na rynku złota, ponieważ Ludowy Bank Chin (PBoC) wznowił skup złota po raz pierwszy od 2019 roku.
Może Cię zainteresuje :