Wrocław. Ruszyła rozbudowa ważnej oczyszczalni ścieków. Innowacje

tunele.inzynieria.com 2 miesięcy temu
  • Zdolność oczyszczania ścieków zwiększy się ze 150 tys. m3 do 209 tys. m3.
  • Anammox to innowacyjne rozwiązanie do usuwania azotu opracowane przez MPWiK i Politechnikę Wrocławską
  • W drugim etapie rozbudowana będzie część biologicznego oczyszczania ścieków

Rozbudowa oczyszczalni ścieków do 2026 r.

Oczyszczalnia ścieków Janówek ostatnią modernizację przeszła w 2012 r. Od tej pory jej zdolność oczyszczania wynosi 150 tys. m3 ścieków na dobę. Po rozbudowie osiągnie 209 tys. m3.

Rozpoczął się pierwszy etap robót, potrwa do 2026 r. Dojdzie w nim do rozbudowy części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków. Zaplanowano przebudowę obiektów do podczyszczana wstępnego (jak kraty czy piaskownik), modernizację pompowni głównej i czterech osadników wstępnych (powstaną dwa kolejne), a także rurociągów technologicznych.

Aktualnie prowadzone prace dotyczą hali krat, piaskowników i komory rozdziału. W budowie są osadniki wstępne, rozpoczęła się przebudowa infrastruktury biogazowej.

Wodociągi Warszawskie. Ponad pół miliarda na 38 zadań. Kluczowa umowa


Innowacyjne rozwiązanie

W ramach inwestycji wybudowana zostanie instalacja Anammox. To innowacyjna technologia do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego opracowana przez MPWiK i Politechnikę Wrocławską. Rozwiązanie opatentowano.

I etap pochłonie 134 mln zł netto. Powstaną obiekty o łącznej kubaturze na poziomie 11 tys. m3. MPWiK stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, z programu FEnIKS – czytamy w komunikacie.

Kolejne etapy robót

W drugim etapie inwestycji rozbudowana będzie część biologicznego oczyszczania ścieków. Pięć bloków biologicznych zostanie dostosowanych do zwiększonych przepływów ścieków. Modernizację przejdzie siedem osadników wtórnych, powstanie ósmy, wszystkie zostaną wyposażone w regulatory napływu. Układ napowietrzania otrzyma pięć nowych dmuchaw powietrza. Przewidziano też budowę instalacji do odzysku fosforu i przebudowę awaryjnego zbiornika osadu (będzie magazynował także odpady płynne). Przetarg już ogłoszono.

W trzecim, ostatnim etapie zwiększy się moc oczyszczalni ścieków przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej.

Korzyści z rozbudowy oczyszczalni:

  • zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków, możliwość dalszego rozwoju miasta;
  • ograniczenie wykorzystania przelewów burzowych;
  • poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym Odry;
  • odzysk fosforu – pierwiastka, którego zasoby są ograniczone w środowisku naturalnym;
  • pogłębione usuwanie azotu – Anammox.

Przeczytaj także: W Płocku rozpoczęła się modernizacja magistrali wodociągowej

Idź do oryginalnego materiału