Wspierają finansowo firmy w transformacji ESG

1 dzień temu

Firmy poszukują środków na sfinansowanie transformacji, w szczególności z dotacji i programów publicznych, ale również finansowania bankowego.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów PKO Bank Polski udostępnia serwis EnergiaTransformacji.pl, który wspiera firmy w znalezieniu najkorzystniejszej formy finansowania transformacji. Bank poszerza zespół ekspertów inżynieryjnych w celu oceny profilu i rentowności finansowanych ekosystemów energetycznych.

Przedsiębiorcy poszukują wiarygodnego źródła wiedzy o dotacjach, sytuacji na rynku energii

Przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w transformacji ESG – pomysłów na to w jaki sposób zbudować na niej filar swojej przewagi konkurencyjnej, ale też wiedzy i narzędzi zebranych w jednym miejscu. Odpowiedzią na te potrzeby jest wspomniany serwis. Kolejnym krokiem w drodze do pełnej transformacji energetycznej polskich przedsiębiorstw jest nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem Pracodawcy RP w ramach projektu „Energia Pracodawców RP” oraz budowa bankowego zespołu ekspertów, którzy pomogą w profilowaniu rentowności ekosystemów energetycznych.

– Klienci podczas spotkań z bankowymi doradcami wskazywali na potrzebę uporządkowania natłoku informacji o transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, aby można je było znaleźć w jednym miejscu. Dodatkowo przedsiębiorcy poszukują wiarygodnego źródła wiedzy o dotacjach, sytuacji na rynku energii, możliwości poprawy konkurencyjności z wykorzystaniem ścieżek dekarbonizacji przedsiębiorstw – mówi Tomasz Majewski, dyr. Pionu Transformacji Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

W specjalnym serwisie publikujemy treści informacyjno-edukacyjne

– Jesteśmy dla firm partnerem i docelowo chcemy mieć ponad 20 proc. udział w finansowaniu transformacji energetycznej. W odpowiedzi na coraz bardziej ambitne przepisy dotyczące celów klimatycznych i udziału OZE w miksie energetycznym przygotowaliśmy dla firm serwis Energiatransformacji.pl. Publikujemy w nim treści informacyjno-edukacyjne – dodaje Tomasz Majewski.

Zespół doradców

– PKO Bank Polski chce pełnić strategiczną rolę w finansowaniu transformacji energetycznej klientów, co wymaga zrozumienia architektury projektów energetycznych i zaangażowania w ocenę ryzyka. Poszerzamy zespół wsparcia inżynieryjnego, który ocenia efektywność ekosystemów energetycznych, zwłaszcza dla mniejszych firm. Dzielimy się doświadczeniami udanych inwestycji we własne źródła produkcji energii i pokazujemy klientom, jak mogą obniżyć koszty energii. Oszacowaliśmy, iż do 2027 r. łączne inwestycje na transformację energetyczną w Polsce wyniosą ponad 400 mld zł, przy 25% udziale finansowania transformacji przez banki tj. 100 mld zł. PKO Bank Polski chce mieć co najmniej 20% udział w bankowych finansowaniu takich inwestycji i do tego jesteśmy przygotowani – mówi Marzena Nowogródzka, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w PKO Banku Polskim.

Cztery sposoby na…

Serwis Energiatransformacji.pl składa się z 4 modułów: finansowanie, dotacje, wiedza, i narzędzia. Przedsiębiorcy znajdą w portalu informacje na temat możliwości sfinansowania projektów dzięki oferty spółek z grupy PKO Banku Polskiego. Mają też do dyspozycji wyszukiwarkę dotacji wraz z możliwością otrzymania usługi doradztwa. Firmy będą mogły dopasować do swoich potrzeb fundusze publiczne, które mogą wesprzeć realizację ich inwestycji. Co ważne, wyszukiwarka określa prawdopodobieństwo otrzymania wsparcia.

Narzędzia pomogą klientowi zrozumieć profil energetyczny jego działalności oraz będą go wspierać w całej transformacji. Wśród nich bank, jako jeden z nielicznych na rynku, udostępnia bezpłatnie kalkulator śladu węglowego w 3 zakresach emisji.

PKO Bank Polski zawarł porozumienie o współpracy z Pracodawcami RP

Strefa wiedzy przeprowadzi użytkowników przez część związaną z regulacjami. Pokaże także inspirujące historie przedsiębiorców, którzy czerpią realne korzyści z transformacji optymalizując koszty operacyjne.

– PKO Bank Polski zawarł również porozumienie o współpracy ze stowarzyszeniem Pracodawcy RP. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy są klientami banku, mogą liczyć na wsparcie techniczne wykwalifikowanych wykonawców przy realizacji swoich projektów. Dodatkowo skorzystają z refinansowania do 90% kosztów sporządzenia dokumentacji technicznej, w tym audytów energetycznych niezbędnych do uzyskania finansowania z gwarancjami w ramach programów publicznych. Środki na ten cel pochodzą z grantu ELENA – tłumaczy Monika Palimąka, dyr. Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Banku Polskim.

Więcej: https://media.pkobp.pl/395506-pko-bank-polski-daje-firmom-energie-do-transformacji
Idź do oryginalnego materiału