Mieszkańcy stolicy oraz aglomeracji warszawskiej mogą odetchnąć z ulgą – wspólny bilet ZTM-KM-WKD, obowiązujący od 20 lat, pozostanie w użyciu na kolejne trzy lata. Nowa umowa między Zarządem Transportu Miejskiego m.st. Warszawy, Kolejami Mazowieckimi i Warszawską Koleją Dojazdową została podpisana na okres od 1 kwietnia 2025 roku do 31 marca 2028 roku.

Wspólny Bilet – oszczędność i wygoda
Dzięki wspólnemu biletowi, pasażerowie posiadający bilety ZTM dobowe, 3-dniowe, weekendowe, 30- lub 90-dniowe, bilety seniora oraz bilety dzieci z rodzin wielodzietnych mogą korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich i WKD bez konieczności kupowania dodatkowego biletu na przejazd. To nie tylko wygoda, ale również oszczędność – według Katarzyny Strzegowskiej, dyrektorki ZTM, roczne oszczędności mogą sięgać choćby kilkuset złotych.
Nowe umowy – kontynuacja korzyści
Umowy zawarte z Kolejami Mazowieckimi oraz WKD opiewają odpowiednio na kwoty 828 mln zł i 66 mln zł brutto. Dzięki tej współpracy podróżni wciąż będą mogli korzystać z pociągów w ramach jednego biletu na obszarze aglomeracji warszawskiej. To także istotny krok w stronę ochrony środowiska – kolej uznawana jest za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego.
Rozbudowana oferta i większa dostępność
Na mocy nowego porozumienia, wspólny bilet ZTM-KM-WKD będzie obowiązywał w określonych strefach biletowych na terenie aglomeracji warszawskiej. Pociągi Kolei Mazowieckich będą dostępne w I strefie biletowej m.in. na stacjach Warszawa Ursus Niedźwiadek, Warszawa Gołąbki oraz Warszawa Lotnisko Chopina. W II strefie wspólny bilet obejmie trasy m.in. Warszawa Ursus Niedźwiadek – Pruszków oraz Warszawa Choszczówka – Legionowo Przystanek.
Z kolei pociągi WKD będą kursować na trasie Warszawa-Śródmieście WKD – Opacz, a jednorazowe bilety przesiadkowe i czasowe będą honorowane w pociągach KM obsługujących Lotnisko Chopina.
Koleje Mazowieckie inwestują w nowoczesność
Jak zaznacza Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich, spółka nieustannie inwestuje w zakup nowoczesnych, ekologicznych pojazdów. W ubiegłym roku podpisano umowę na zakup 14 nowych ezt ER160 FLIRT 3, a liczba pasażerów korzystających z usług KM osiągnęła rekordowe 64,8 mln.
Integracja transportu – wygoda dla pasażerów
Oferta wspólnego biletu istnieje od 2005 roku i z każdym rokiem przyciąga coraz więcej pasażerów. Dzięki integracji transportu mieszkańcy Warszawy i okolic mogą korzystać z jednego biletu na różne środki komunikacji zbiorowej – od pociągów po tramwaje i autobusy. Takie rozwiązania znacząco ułatwiają podróżowanie, redukując jednocześnie korki i emisję CO2.