Ostatnie miesiące to dla większości firm i zwykłych obywateli to przede wszystkim oszczędzanie, cięcie kosztów, a niejednokrotnie walka o przetrwanie. Jednak nie wszyscy narzekają na inflację i trudną sytuację gospodarczą. Jedna branża notuje właśnie rekordowe zyski, pomimo kryzysu.
Sektor bankowy notuje rekordowe zyski
Sama pandemia niemalże wywróciła gospodarkę światową do góry nogami. Pojawiły się nowe wyzwania, tak jak np. wprowadzenie pracy zdalnej, która spodobała się wielu pracownikom. Najwięcej zamieszania wynikło jednak z zerwania dotychczasowych łańcuchów dostaw. Zanim na dobre wzięliśmy się za urządzanie świata od nowa, przyszła wojna, która przede wszystkim nakręciła jeszcze mocniej inflację. Czasy są niełatwe, ale nie dla wszystkich. Podczas, gdy siła nabywcza wynagrodzenia przeciętnego obywatela spada, a jego zdolność kredytowa drastycznie spadła, banki notują rekordowe zyski. Według najnowszych danych NBP, tylko w kwietniu banki w Polsce zarobiły ponad 4 mld złotych. Warto zwrócić uwagę, iż tylko od początku roku o końca kwietnia, banki zarobił 12,9 mld zł. To aż ponad 40% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Niejednokrotnie banki w Polsce notowały taki zysk dopiero na koniec roku. Wynik z kwietnia, to drugi najlepszy w historii. Większy zysk banki odnotowały tylko w październiku 2022 roku. Wówczas sektor bankowy w Polsce zyskał 4,4 mld złotych.
Narracja banków niewiarygodna?
Z pewnością dla nikogo nie jest zaskoczeniem, iż takie wyniki sektora bankowego, to przede wszystkim efekt zwiększania stóp procentowych. Ich wielokrotne podnoszenie spowodowało, iż raty kredytów przeciętnego Polaka znacząco wzrosły, w wielu przypadkach choćby o kilkadziesiąt procent. Z danych opublikowanych przez PAP biznes wynika, iż najwięcej banki zarobiły na kosztach odsetkowych, które w kwietniu rok do roku wzrosły aż o ponad 300%. Jak zauważa Rafał Hirsch z portalu Business Insider, najnowsze dane o zyskach banków poważnie osłabiają narrację banków o tym, iż państwo powinno im pomóc w sporze z frankowiczami, ponieważ inaczej nie będą one miały jak finansować polskiej gospodarki. Okazuje się, iż pomimo tych kłopotów, banki są w stanie generować rekordowe zyski.