Wszystkie firmy w tym kraju będą musiały wykazać swoje kryptowaluty! To inwigilacja czy bezpieczeństwo?

1 rok temu

Korea Południowa zamierza wprowadzić nowe przepisy, które będą wymagać od firm ujawnienia ich posiadane kryptowaluty od 2024 roku.

W celu zwiększenia przejrzystości w branży, główny regulacyjny organ finansowy w Korei Południowej, Komisja Usług Finansowych (FSC) wprowadza nowe przepisy. FSC wymaga, aby przedsiębiorstwa emitujące lub posiadające kryptowaluty przedstawiały szczegółowe informacje dotyczące kryptowalut w swoich sprawozdaniach finansowych.

To kolejny krok w stronę kryptograficznej przejrzystości, ale też zwiększona kontrola.

Nowe zasady, wejdą w życie od stycznia 2024 roku. Regulacje będą wymagać, aby emitenci kryptowalut ujawniali informacje dotyczące liczby i charakterystyki swoich tokenów. Ale także modeli biznesowych i wewnętrznych polityk rachunkowości dotyczących sprzedaży kryptowalut i powiązanych zysków.

Przedsiębiorstwa, które posiadały kryptowaluty w celach inwestycyjnych, będą również zobowiązane do ujawnienia informacji dotyczących klasyfikacji tokenów. A także ich wartości księgowej oraz wartości rynkowej posiadanych środków.

Panorama Seulu. Źródło: https://as2.ftcdn.net

Wcześniej nie było jasne, czy przedsiębiorstwo może wykazać sprzedaż wyemitowanych kryptowalut dla klienta jako zysk. Jednak dzięki nowym wytycznym, przedsiębiorstwa będą rozpoznawały sprzedaż jako zysk po spełnieniu wszystkich zobowiązań wobec posiadacza kryptowaluty, takich jak przydzielenie korzyści i nagród.

Projekt wytycznych został zrecenzowany i zatwierdzony 7 lipca, zgodnie z ogłoszeniem FSC. Władze Korei uważają, iż nowe zasady poprawią przejrzystość rynku kryptowalut i będą chronić inwestorów, jednocześnie zachęcając do wzrostu lokalnej branży.

Kryptowaluty w Korei Południowej

Południowokoreańscy inwestorzy w kryptowaluty stanowią znaczącą część globalnego rynku, według platformy danych kryptograficznych Xangle. Won koreański był trzecią najczęściej używaną walutą w transakcjach Bitcoinowych po dolarze amerykańskim i jenie japońskim pod koniec 2022 roku.

Przejrzystość w rachunkowości kryptowalut jest tematem coraz większej uwagi, ponieważ wzrasta liczba przestępstw związanych z kryptowalutami na całym świecie. Według Chainalysis, całkowita wartość kryptowalut otrzymywanych przez nielegalne adresy w 2022 roku wyniosła 20 miliardów dolarów. Dla porównania w 2017 była to sumą 5 miliardów dolarów.

W Korei Południowej problem ten jest szczególnie palący. Powodem jest firma deweloperska gier opartych na technologii blockchain, Wemade, która ma kapitalizację rynkową wynoszącą 1,04 miliarda dolarów amerykańskich. Wemade wywołało dużą dezorientację wśród inwestorów, gdy cofnęło już opublikowane sprawozdanie finansowe. Ruch ten miał wykluczyć 40% swojego rocznego przychodu za 2021 rok, po tym jak firma rachunkowa uznała, iż sprzedaż ich kryptowaluty WEMIX nie jest zaliczana jako przychód.

Idź do oryginalnego materiału