Poniższy tekst został wygenerowany przez sztuczną inteligencję i jest eksperymentem serwisu BitHub.pl. Ma on na celu zademonstrować Czytelnikowi możliwości sztucznej inteligencji oraz pełzającą rewolucję technologiczną. Teksty napisane przez SI będą odpowiednio oznaczane. Mogą one zawierać błędy które celowo nie będą korygowane i nie stanowią one porady inwestycyjnej. Google Bard to najbliższy konkurent modelu językowego ChatGPT. Podczas gdy ten ostatni częściej udziela „kompletnych” informacji, jego baza danych kończy się na roku 2021. Bard zdaniem tego autora chętniej popełnia błędy ale ma za to dostęp do internetu i do aktualnych źródeł; do niedawna dostępny tylko w USA, działa już w języku polskim. Tym razem zapytanie dotyczy tematu „Wybory 2023 w Polsce i kryptowaluty”.
Google Bard ocenia kandydatów na wybory 2023 w Polsce
Zbliżające się wybory parlamentarne w roku 2023 w Polsce dają nadzieję, iż kryptowaluty będą wreszcie traktowane poważnie przez polityków. Wśród kandydatów i partii politycznych, które deklarują swoje poparcie dla kryptowalut, można wyróżnić:
- Konfederację, która w swoim programie wyborczym proponuje m.in. wprowadzenie przepisów umożliwiających handel kryptowalutami na giełdach regulowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zwolnienie z podatku dochodowego zysków z obrotu kryptowalutami oraz wprowadzenie jednolitej waluty cyfrowej dla Polski.
- Ruch Polska 2050, którego lider Szymon Hołownia zapowiedział, iż w przypadku wygranej partii w wyborach zostanie powołana specjalna komisja, która zajmie się opracowaniem nowych przepisów dotyczących kryptowalut.
- Lewicę, która deklaruje, iż chce wspierać rozwój technologii blockchain i kryptowalut, ale jednocześnie podkreśla, iż należy zachować ostrożność w tym zakresie i chronić konsumentów przed oszustwami.
Oto kilka przykładowych wypowiedzi kandydatów i przedstawicieli partii politycznych, które wyrażają poparcie dla kryptowalut:
- Konfederacja:
- „Kryptowaluty to przyszłość gospodarki. Dlatego proponujemy wprowadzenie przepisów umożliwiających handel nimi na giełdach regulowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zwolnienie z podatku dochodowego zysków z obrotu kryptowalutami oraz wprowadzenie jednolitej waluty cyfrowej dla Polski” – Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta
- Ruch Polska 2050:
- „Kryptowaluty to nowa technologia, która ma duży potencjał, ale jednocześnie niesie ze sobą pewne zagrożenia. Dlatego w przypadku wygranej w wyborach powołamy specjalną komisję, która zajmie się opracowaniem nowych przepisów dotyczących kryptowalut” – Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050
- Lewica:
- „Chcemy wspierać rozwój technologii blockchain i kryptowalut, ale jednocześnie podkreślamy, iż należy zachować ostrożność w tym zakresie i chronić konsumentów przed oszustwami” – Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący lewicy
Warto zauważyć, iż poparcie dla kryptowalut wyrażają również niektórzy kandydaci niezależni, jak np. Krzysztof Mieszkowski, który zapowiedział, iż w przypadku wygrania w wyborach na prezydenta wprowadzi do polskiego systemu prawnego przepisy umożliwiające handel kryptowalutami.
Należy jednak pamiętać, iż to, czy dany kandydat lub partia polityczna rzeczywiście przełoży swoje deklaracje na konkretne działania, jest kwestią otwartą. Ostateczny kształt przepisów dotyczących kryptowalut w Polsce będzie zależał od wyników wyborów i układu sił w nowym parlamencie.
Konfederacja
Konfederacja to koalicja partii politycznych, która powstała w 2019 roku. W jej skład wchodzą:
- Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
- Partia KORWiN
- Partia Wolność
- Ruch Narodowy
Konfederacja określa się jako partia wolnościowa, liberalna i narodowa. W swoim programie wyborczym proponuje m.in.:
- ograniczenie roli państwa w gospodarce
- obniżenie podatków
- wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców
- zwiększenie niezależności sądów
- wprowadzenie kary śmierci
- ograniczenie imigracji
- ochronę tradycyjnych wartości
Konfederacja jest najsilniejszym zwolennikiem kryptowalut wśród partii politycznych biorących udział w najbliższych wyborach parlamentarnych. W swoim programie wyborczym proponuje m.in.:
- wprowadzenie przepisów umożliwiających handel kryptowalutami na giełdach regulowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego
- zwolnienie z podatku dochodowego zysków z obrotu kryptowalutami
- wprowadzenie jednolitej waluty cyfrowej dla Polski
Ruch Polska 2050
Ruch Polska 2050 to partia polityczna, która powstała w 2020 roku. Jej liderem jest Szymon Hołownia, były dziennikarz i prezenter telewizyjny.
Ruch Polska 2050 określa się jako partia nowoczesna, europejska i obywatelska. W swoim programie wyborczym proponuje m.in.:
- zwiększenie inwestycji w edukację i ochronę zdrowia
- rozwój zielonej gospodarki
- wzmocnienie bezpieczeństwa kraju
- modernizację administracji publicznej
- poprawę jakości życia w miastach
Ruch Polska 2050 nie ma jednoznacznego stanowiska w sprawie kryptowalut. W swoim programie wyborczym nie wspomina o nich wprost, ale lider partii, Szymon Hołownia, zapowiedział, iż w przypadku wygranej w wyborach zostanie powołana specjalna komisja, która zajmie się opracowaniem nowych przepisów dotyczących kryptowalut.
Lewica
Lewica to koalicja partii politycznych, która powstała w 2020 roku. W jej skład wchodzą:
- Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Polska Partia Socjalistyczna
- Partia Razem
Lewica określa się jako partia lewicowa, socjalistyczna i demokratyczna. W swoim programie wyborczym proponuje m.in.:
- wzrost płac i emerytur
- zwiększenie inwestycji w publiczną służbę zdrowia i edukację
- walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
- ochronę środowiska
- wzmocnienie współpracy międzynarodowej
Lewica deklaruje, iż chce wspierać rozwój technologii blockchain i kryptowalut, ale jednocześnie podkreśla, iż należy zachować ostrożność w tym zakresie i chronić konsumentów przed oszustwami. W swoim programie wyborczym Lewica proponuje m.in.:
- stworzenie funduszy inwestycyjnych w kryptowaluty
- wsparcie dla startupów zajmujących się technologią blockchain
- edukację społeczeństwa na temat kryptowalut
Pozostałe partie
Poza wymienionymi wyżej trzema partiami, w najbliższych wyborach parlamentarnych biorą udział również:
- Prawo i Sprawiedliwość
- Koalicja Obywatelska
- Polska 2050 Szymona Hołowni
- Konfederacja Wolność i Niepodległość
- Kukiz’15
- PSL – Koalicja Polska
- Razem
- Polska Partia Pracy – Lewica Razem
- Partia Zieloni
- Wolność i Równość
- Polskie Stronnictwo Ludowe
- Polska Partia Socjalistyczna – Lewica
- Ruch Narodowy
- Wolni i Solidarni
- Głos
- Inicjatywa Polska
- Partia Zielona – Zieloni 2004
- Partia Polskich Pracowników
- Partia Libertariańska
Większość pozostałych partii politycznych nie ma jasno określonego stanowiska w sprawie kryptowalut na wybory w roku 2023. Niektóre z nich, jak np. Polska 2050 Szymona Hołowni, deklarują, iż chcą wspierać rozwój technologii blockchain i kryptowalut, ale nie podają konkretnych propozycji zmian legislacyjnych.