Wybory Prezesa NIK – organizacje społeczne apelują o jawność i wysłuchanie kandydatów

3 dni temu

Wybory Prezesa NIK – organizacje społeczne apelują o jawność i wysłuchanie kandydatów

Autor: Karolina Gemza



Trzynaście organizacji społecznych wysłało przypomnienie do klubów i kół parlamentarnych w sprawie naglącego terminu zmiany na stanowisku Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.


Kadencja Mariana Banasia upływa 30 sierpnia 2025 roku. Do 31 lipca br. Marszałek Sejmu powinien otrzymać zgłoszenia kandydatur popartych przez co najmniej 35 posłów. Sam też może zgłosić swojego kandydata lub kandydatkę.

Organizacje niepokoją się, iż zabraknie namysłu nad kandydaturami. A, jak pokazały ostatnie wybory szefa NIK, wiele faktów “wychodzi” już po wyborach. Powody mogą być różne, ale na pewno jednym z nich jest brak czasu w sprawdzenie etyki i wiedzy kandydatów.

Uczmy się na doświadczeniu z poprzednich lat. To stanowisko musi być niezależne nie tylko dzięki silnej pozycji ustrojowej i faktycznej, ale także w oczach obywateli. Niestety, w ostatniej kadencji silne było poczucie, iż piastun tego organu prowadzi swoją działalność polityczną. Nie przesądzam czy tak było, mówię o zmianie postrzegania Prezesa NIK.

– mówi Szymon Osowski, Prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Z kolei Katarzyna Batko-Tołuć, członkini zarządu Fundacji dla Polski wskazuje na to, iż potrzebne jest jak najszybsze zaplanowanie wysłuchania kandydatów.

Zwróciliśmy się do Marszałka Sejmu i przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej o zaplanowanie wysłuchania. Zwyczaje sejmowe powinny obejmować dopuszczenie większej debaty o kandydatach. Wybieramy osoby na najwyższe stanowiska na kilka lat. Potem ponosimy konsekwencje tych wyborów. To aż zaskakujące, iż dziś – w czasach, gdy rządzenie często odbywa się pod presją narracji obowiązujących w debacie publicznej – nie jest to sprawa jakoś “oprocedurowana”.

Organizacje, które podpisały list to Amnesty International, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja dla Polski, Fundacja INPRIS, Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Odpowiedzialna Polityka, Fundacja Panoptykon, Fundacja Stocznia, Fundacja Wolności, undacja Wolności Gospodarczej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie 61 // MamPrawoWiedziec.pl, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Listy do organów, które mogą zadbać o wysłuchanie kandydatów:

Listy do klubów i kół parlamentarnych



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Arkadiusz Muś o liberalizmie i odpowiedzialności przedsiębiorców. Wywiad w FMC 27 News>>
  • „Jestem za Godnością”. Trwa V edycja Tour de Konstytucja>>
  • Tatała w „Magazynie Ekonomicznym”: O efektywności rządzenia i kosztach protekcjonizmu>>
Idź do oryginalnego materiału