Wybory samorządowe 2024 — jedna karta jeden głos

5 miesięcy temu

W niedzielę 7 kwietnia czekają nas wybory samorządowe 2024. Wybierać będziemy przedstawicieli do 5 różnych organów samorządu terytorialnego. W lokalu wyborczym otrzymamy trzy lub cztery karty do głosowania. Musimy pamiętać, iż na każdej z tych kart można zagłosować na tylko jedną osobę! Inaczej nasz głos będzie nieważny.

Wybory samorządowe 2024 już w najbliższą niedzielę. Przypominamy, iż lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do godziny 21.00. W całym kraju będzie ich 31 456. Poniżej więcej szczegółów.

Kogo i w jakim trybie wybieramy?

W wyborach samorządowych głosować będziemy na przedstawicieli różnych organów samorządu terytorialnego:

  1. gminy (do rady gminy oraz jej organu wykonawczego, czyli wójta, burmistrza albo prezydenta),
  2. powiatu (do rady powiatu),
  3. województwa (do sejmiku wojewódzkiego).
  4. Dodatkowo w Warszawie wybierani będą radni do rad dzielnic.

W kwietniowych głosowaniach wybierzemy:

  • ponad 46 tys. radnych, z czego blisko 40 tys. do rad gmin, miast i miejskich,
  • prawie 6,3 tys. do rad powiatów,
  • 552 do sejmików wojewódzkich,
  • ponad 400 do rad dzielnic Warszawy,
  • 1464 wójtów,
  • 906 burmistrzów,
  • 107 prezydentów miast.

Wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów realizowane są w trybie wyborów większościowych z dogrywką, czyli dokładnie tak jak prezydenckie. Zwycięża ten kandydat, który uzyska ponad 50 proc. ważnych głosów. jeżeli nikomu to się nie uda, do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów z największą ilością głosów. Druga tura dla tych kandydatów odbędzie się 21 kwietnia.

Wybory samorządowe 2024 — dostajemy 3 lub 4 karty do głosowania

Nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów dostaniemy na karcie z tłem w kolorze różowym. Wybrać możemy na niej tylko jedną osobę.

Wybory do rad gmin, które mają mniej niż 20 tys. mieszkańców, są wyborami większościowymi w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nazwiska kandydatów znajdować się będą na karcie z tłem w kolorze szarym. Wybrać możemy na niej tylko jednego kandydata.

Wybory do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, do rad powiatów oraz do sejmików, a także wybory do dzielnic Warszawy są wyborami proporcjonalnymi w wielomandatowych okręgach wyborczych. Czyli dokładnie takimi, jak wybory parlamentarne. Mandaty w okręgu rozdziela się dzięki metody d’Hondta między komitety wyborcze, które uzyskały co najmniej 5 proc. głosów. Następnie są one obsadzane przez tych kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów na swojej liście.

Nazwiska kandydatów do rad gmin będą na karcie z tłem szarym, do rad powiatu — z tłem żółtym, do sejmików wojewódzkich — z tłem niebieskim. Na każdej z tych kart oddać można tylko jeden głos.

Wyborcy w miastach na prawach powiatu otrzymają tylko trzy karty. Dlatego, iż w miastach takich nie realizowane są wybory do rad powiatu. Wyjątkiem jest Warszawa. Tam wyborcy dostaną cztery karty, wybierać będą bowiem dodatkowo radnych do rad dzielnic.

Kto może głosować?

W wyborach samorządowych obowiązują w tym względzie trochę inne przepisy. I tak w wyborach do rad gmin oraz wyborach wójtów, burmistrzów oraz prezydentów głosować mogą pełnoletni obywatele polscy oraz obywatele UE, a także UK. Radę powiatu oraz sejmik wojewódzki wybierać mogą wyłącznie obywatele polscy. Istotne jest jednak to, iż w obu przypadkach, głosujący muszą na stałe mieszkać na terenie danej gminy, powiatu czy miasta.

Inaczej niż w przypadku wyborów parlamentarnych czy prezydenckich — nie można pobrać zaświadczenia i zagłosować poza miejscem zamieszkania. Nie można również głosować za granicą czy na statkach.

Wybory samorządowe 2024 — jak zagłosować?

Mądrze. Ale poza tym pamiętać trzeba, iż z reguły w wyborach samorządowych jest najwięcej głosów nieważnych. Więc trzeba się pilnować. Niezależnie od tego, czy dostaniemy trzy, czy cztery karty do głosowania, na każdej z kart zaznaczamy tylko jednego kandydata.

Tak więc powodzenia! Dla nas wszystkich!

Źródło: Portal Samorządowy, Prawo.pl

Idź do oryginalnego materiału