Wybrano pierwszych beneficjentów nowego programu Google for Startups Ukraine Support Fund. Łączne finansowanie wynosi 10 mln dolarów

6 miesięcy temu

Google for Startups uruchomił pierwszy fundusz dla ukraińskich startupów dosłownie miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie. Teraz uruchomił dla nich kolejne finansowanie i już wybrał pierwszych beneficjentów programu.

W ramach pierwszego funduszu w 2022 roku przeznaczono 5 mln dolarów wsparcia dla ukraińskich startupów. Ostatecznie finansowanie otrzymało 58 spółek. Nowy program Ukraine Support Fund jest prowadzony we współpracy z 1991, czyli pierwszym i największym ukraińskim akceleratorem. Obecnie fundusz przeznaczy 10 mln dolarów dla ukraińskich firm. Zapewnia on finansowanie na zasadach equity-free oraz wsparcie mentoringowe Google for Startups. Ponadto, wybrane firmy otrzymają kredyty na usługi chmurowe, a także praktyczny mentoring Google, w tym wsparcie produktowe i techniczne.

„Po dwóch latach wracamy z kolejnym funduszem, tym razem mamy już 10 mln dolarów na wsparcie. Otrzyma je 100 ukraińskich spółek, a zgłoszenia zaczęliśmy przyjmować na początku maja br. Mamy już ponad 400 zgłoszeń i mamy nadzieję, iż pierwsza grupa wybranych spółek otrzyma finansowanie już w połowie czerwca. W cyklu kwartalnym będziemy ogłaszać kolejne firmy, które będą mogły liczyć na wsparcie” – mówił nam Michał Kramarz, Head of Google for Startups CEE jeszcze w maju.

Warto przeczytać: „Przyszedł moment, w którym urealniły się wyceny i oczekiwania” – Michał Kramarz, Head of Google for Startups CEE

Beneficjenci wsparcia Google for Startups

W ramach drugiego funduszu Google for Startups Ukraine Support Fund ogłoszono już pierwszych beneficjentów programu. Pierwszy z nich, czyli Ailand Systems produkuje inteligentne i autonomiczne drony w dwóch modelach. Jeden z nich wykrywa miny lądowe, natomiast drugi usuwa szkodliwe insekty z pól uprawnych.

BazaIT zapewnia kompleksowe narzędzia do zarządzania procesem rekrutacyjnym. Carbominer z kolei opracował unikalną technologię wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Dzięki temu przekształca go w związek chemiczny odpowiedni do ponownego wykorzystania. Finansowanie otrzyma również Clearly, czyli platforma łącząca psychoterapeutów z klientami. Jest również Eddy, który oferuje przestrzeń cyfrową dla nauczycieli, rodziców i uczniów.

Aplikacja umożliwiająca twórcom wydarzeń angażowanie odbiorców i budowanie społeczności dzięki popularnych komunikatorów to rozwiązanie Eventmate. Natomiast Natively oferuje narzędzie umożliwiające łatwą konwersję dowolnej strony internetowej do aplikacji na systemy iOS i Android. Spendbase to platforma dla firm pozwalająca na optymalizację wydatków na SaaS, chmurę i karty korporacyjne. Ostatni startup to Uspacy, czyli kompleksowa cyfrowa przestrzeń dla małych i średnich firm, usprawniająca komunikację, współpracę i CRM.

Michał Kramarz, współpracujący ze startupami już od 10 lat, wskazywał na jakie rozwiązania stawiają ukraińskie startupy. „Myślę, iż drony to w tej chwili istotny temat w Ukrainie. Z różnych wypowiedzi politycznych, ale nie tylko, wynika, iż Ukraina chce budować od 1 do 3 mln dronów rocznie, dlatego widać w tym duży potencjał. Pojawiają się też coraz częściej informacje, iż Ukraina, pomimo swoich potrzeb, staje się również eksporterem dronów. Ważnym tematem dla nich jest też cyberbezpieczeństwo, ponieważ takich ataków w Ukrainie, jak i w Polsce jest coraz więcej” – mówił Michał Kramarz.

Warto przeczytać: Startupy AI z potężnym wsparciem. Ogromne rundy finansowania

Idź do oryginalnego materiału