Wyceny spółek, prognozy PKB to podstawy do optymizmu dot. GPW w 2025

3 godzin temu

Akcje na warszawskiej giełdzie są w wielu przypadkach na atrakcyjnych poziomach, biorąc pod uwagę wskaźniki historyczne, takie jak np. cena do zysku. Jednocześnie choćby w przypadku dużych, stabilnych spółek wskaźnik dywidendy przekracza 5%. Biorąc także pod uwagę pozytywne prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na poziomie 3%, widać „dobre podstawy do optymizmu”, ocenia prezes VIG/C-Quadrat TFI Michał Szymański.

„Wyzwaniem jest fakt dużego wpływu trudno przewidywalnych i niezależnych od Polski zdarzeń geopolitycznych. Zakończenie wojny w Ukrainie byłoby bardzo pozytywnym czynnikiem mogącym spowodować wzrosty cen wskutek zniwelowania obecnego dyskonta polskiego rynku do średniej państw rozwijających się. Z drugiej strony, wejście USA w fazę protekcjonizmu poprzez nałożenie zapowiadanych wysokich ceł i rozpoczęcie wojny celnej z UE spowodowałoby spadek cen aktywów takich państw jak Polska” – czytamy w komentarzu rynkowym Towarzystwa.

Jeśli chodzi o otoczenie zewnętrzne, pierwszy kwartał upłynie prawdopodobnie pod znakiem weryfikacji oczekiwań rynkowych co do polityki USA. Pod koniec zeszłego roku mieliśmy do czynienia z dużymi wzrostami zbudowanymi na oczekiwaniach bardzo probiznesowej polityki nowej administracji Donalda Trumpa i jednocześnie szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Rozczarowanie na tym polu będzie osłabiać koniunkturę giełdową.

„Wyzwaniem dla inwestorów na polskim rynku będzie selekcja spółek. Sektor bankowy, którego dynamika zysków stymulowała wzrosty w roku 2023 i podtrzymywała poziom wycen w 2024, będzie pod coraz większą presją oczekiwań obniżania się stóp procentowych i, co za tym idzie, spadku wysokiej w tej chwili marży odsetkowej. Nie ma u nas znaczącego segmentu spółek wysokich technologii, które są w tej chwili w centrum uwagi inwestorów na świecie. Z drugiej strony, wiele spółek średniej wielkości osiąga dobre rezultaty finansowe, a w przypadku największych spółek Skarbu Państwa mogą być widoczne pozytywne efekty stabilizacji władz po zeszłorocznym okresie przejściowym związanym ze zmianami zarządów” – podsumował Szymański.

VIG/C-Quadrat TFI wchodzi w skład grupy Vienna Insurance Group, która działa na polskim rynku od 1998. W skład grupy kapitałowej VIG wchodzą też firmy ubezpieczeniowe, jak Compensa, InterRisk czy Wiener.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału