Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w ARiMR poinformowały, iż nastąpił wyciek danych z ARiMR. W konsekwencji, około 1 tys. loginów i haseł użytkowników systemów informatycznych ARiMR jest dostępnych w sieci darknet.
Co spowodowało wyciek danych z ARiMR i jakie kroki podjęto, aby chronić dane polskich rolników? Jak ustrzec się przed cyberatakami? Jak chronić swoje dane w internecie? Podpowiadamy.
Co spowodowało wyciek danych z ARiMR?
Jak poinformowały służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, do wycieku danych nie doszło z winy ARiMR. Według tłumaczenia specjalistów przyczyną wycieku może być kompilacja tzw. stealer logów. Jest to zestaw danych pochodzących z prywatnych komputerów rolników, które mogły zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem (stealerem). W konsekwencji wykradzione zostały hasła wpisywane przez beneficjentów ARiMR lub hasła zapisane w przeglądarkach podczas korzystania z portali internetowych.
O dotacjach dostępnych dla rolników za pośrednictwem ARiMR oraz różnych sposobach finansowania rolnictwa przeczytasz w działach: finanse i dotacje.
Sprawdź swoje konto i zmień hasło!
W związku z tym, iż nastąpił wyciek danych z ARiMR, w systemach agencji na zidentyfikowanych loginach beneficjentów została wymuszona zmiana haseł. Oznacza to, iż beneficjenci nie będą mogli zalogować się do systemów ARiMR bez uprzedniej zmiany hasła. Ta z kolei nastąpi od razu przy pierwszej próbie zalogowania się.
Do rolników, którzy podali ARiMR swoje numery telefonów komórkowych, agencja wysłała wiadomości SMS z informacją o zmianie haseł. Natomiast, jeżeli ktoś nie podał swojego telefonu, powinien sprawdzić, czy ma dostęp do aplikacji ARiMR. I, jeżeli system zażąda zmiany hasła, należy zmienić dotychczasowe hasło. Eksperci od cyberbezpieczeństwa rekomendują również zmianę innych haseł używanych na tym sprzęcie. Ponadto warto również zaktualizować oprogramowanie antywirusowe na komputerach lub zgłosić się do specjalisty z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Jak chronić swoje dane w internecie?
ARiMR wspólnie z CERT informują, iż w przypadku stwierdzenia czy podejrzenia, iż nastąpił wyciek danych do darknetu najlepiej podjąć następujące kroki:
- Użyć programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. Jednak antywirusy mogą nie wykryć zagrożenia. Zatem, jeżeli jest podejrzenie, iż system może być zainfekowany, najlepiej zabezpieczyć najważniejsze dane i przywrócić system do stanu fabrycznego.
- Korzystając z zabezpieczonego lub wyczyszczonego komputera, należy zmienić używane dotychczas hasła do logowania. Nie należy używać tego samego hasła w różnych serwisach. A jeżeli było ono wykorzystywane do logowania w różnych serwisach, trzeba je zmienić również na tych stronach.
- W serwisach, z których korzystamy najlepiej włączyć dodatkowe zabezpieczenie, w formie weryfikacji dwuetapowej.
- Należy zwrócić uwagę na próby logowania na prywatne konta i sprawdzać alerty przesyłane na adres e-mail.
Źródło: ARiMR