Wycinka drzew na działce. Tych formalności dopełnij, inaczej zapłacisz

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Jesień to czas, kiedy wiele osób przystępuje do wycinki drzew i krzewów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż w niektórych przypadkach do wycięcia drzewa potrzebne będzie pozwolenie. Jak legalnie dokonać wycinki drzew? Jak uzyskać pozwolenie na wycięcie drzewa?


Kiedy można wycinać drzewa?


W Polsce okres wycinki drzew przypada od końca października do końca lutego. W tym czasie można wycinać drzewa zarówno bez pozwolenia, jak i te, na które uzyskaliśmy uprzednio pozwolenie.


Z kolei od 1 marca do 16 października obowiązuje kategoryczny zakaz wycinki drzew ze względu na okres lęgowy różnych gatunków ptaków, które w tym właśnie okresie są pod ochroną.


Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?


Nie będziemy potrzebować zgody na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:Reklama
80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego,65 cm w przypadku kasztanowca, robinii akacjowej i platanu klonolistego,50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Ponadto zgody na wycinkę nie potrzeba w odniesieniu do m.in.:
drzew i krzewów, które rosną na działce będącej własnością osoby fizycznej i są one usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem firmy,drzew owocowych i krzewów pod warunkiem, iż nie znajdują się one na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni,drzew i krzewów, które zostały złamane i/lub przewrócone,drzew i krzewów, które będą usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.


Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew?


Jeżeli wycięcie drzewa lub krzewu wymaga pozwolenia, to wówczas przed dokonaniem wycinki musimy wystąpić o takie pozwolenie. Wniosek składa się do urzędu miasta lub gminy, do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków (jeżeli drzewo lub krzew jest wpisane do rejestru zabytków), do starostwa (jeżeli drzewo lub krzew należy do gminy) lub do urzędu marszałkowskiego (jeżeli gminą jest miasto na prawach powiatu).
We wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew powinny znaleźć się informacje takie, jak:
oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością, na której terenie znajduje się drzewo,zgodę właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu, o ile wnioskodawca nie jest właścicielem,rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa,projekt planu nasadzeń zastępczych lub przesadzeń, o ile istnieje,wymiary obwodu pnia,gatunek drzewa lub krzewu,planowaną datę wycięcia.
W ciągu 21 dni dany urząd przeprowadzi oględziny i sporządzi protokół dotyczący wycinki. Wycinki można dokonać dopiero po uzyskaniu pozwolenia, w przeciwnym wypadku możemy narazić się na karę administracyjną.


Co grozi za nielegalne wycięcie drzewa?


Samodzielne wycięcie drzewa lub krzewu bez pozwolenia może skończyć się nałożeniem kary finansowej. Kara za wycinkę drzewa obliczana jest na podstawie pomnożenia liczby centymetrów obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawki opłaty dla danego gatunku.
Przykładowo, jak podaje portal muratorplus, o ile wycięliśmy sosnę o grubości pnia 90 cm, to kara za takie wycięcie bez pozwolenia wyniesie 2250 zł.
Co więcej, o ile drzewo zostanie wycięte bez pozwolenia w okresie lęgowym, to wówczas kara będzie dwukrotnie wyższa.
WB
Idź do oryginalnego materiału