Wydali ci taki paragon? Skarbówka apeluje o donos

1 dzień temu
Zdjęcie: Wydarzenia 24


Paragon stanowi dowód na to, iż przedsiębiorca przeprowadził transakcję zgodnie z prawem i odprowadził podatek. Nie zawsze jednak po transakcji wszyscy wydają paragon, choć powinni. Skarbówka uczula na tym punkcie i zachęca do zgłaszania przypadków tego typu.


Paragon fiskalny powinien zostać wydany zawsze po transakcji, choć nie ma konieczności go brać.Dochodzi jednak do sytuacji, iż nieuczciwi przedsiębiorcy wydają inny dokument lub nic.Skarbówka uczula na punkcie paragonów i zachęca do składania donosów.
Po transakcji nie trzeba zabierać ze sobą paragonu, ale sprzedawca powinien go wydać. jeżeli nie dostaniemy go lub wydany zostanie dokument nieprzypominający wydruku z kasy fiskalnej, lepiej złożyć donos - uczula skarbówka.


Nieuczciwi sprzedawcy nie wydają paragonów


Nie brakuje osób, które nie wydają paragonów. W ten sposób pieniądze nie zostają wprowadzone do kasy fiskalnej, a pieniądze na podatek VAT i podatek dochodowy lądują wprost w kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.Reklama
W ten sposób powiększa się szara strefa, co jest ciosem w budżet państwa. Inna sprawa, iż wydany paragon lepiej wziąć, choćby gdybyśmy mieli go zaraz wyrzucić. Inni cwani kasjerzy mogą spróbować na jego podstawie doprowadzić do anulowania transakcji czy nabicia pustej faktury.


Wydali ci podejrzany paragon lub nie dali wcale? Skarbówka apeluje o donos


Zwłaszcza w restauracjach zdarza się, iż klient nie dostaje paragonu lub otrzymuje tak zwany paragon kelnerski. To nic innego jak podsumowanie towarów zamówionych i kosztów obsługi.
Nie jest to dokument do rozliczenia z klientem, a jedynie notatka na potrzeby wewnętrzne. Także wydruk z terminala płatniczego nie jest paragonem, a wyłącznie dowodem na rozliczenie się bezgotówkowo.
Jeśli dostaliśmy taki podejrzany dokument lub sprzedawca nie wydał nam nic, urząd skarbowy apeluje o złożenie donosu. Niewydanie dowodu sprzedaży jest oznaką, iż mamy do czynienia z nieuczciwym przedsiębiorcą powiększającym szarą strefę.
Skarbówka wskazuje cztery sposoby złożenia zgłoszenia:
osobiście w urzędzie skarbowym,dzwoniąc na numer bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 060 000,pisząc na e-mail [email protected],za pośrednictwem aplikacji e-Paragony.


Jakie informacje zawiera paragon?


Paragon fiskalny zawiera odpowiednie dane. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wystawi paragonu, może czekać go kara finansowa do 1000 zł. Jest to jedynie standardowy wymiar sankcji, które mogą być dotkliwsze. Ministerstwo Finansów wymienia te informacje, jako dane wymagane na paragonie:
imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,NIP podatnika,kolejny numer wydruku,data, godzina i minuta sprzedaży,oznaczenie "PARAGON FISKALNY",nazwa towaru lub usługi, która pozwala na ich jednoznaczną identyfikację,cena jednostkowa towaru lub usługi,ilość i wartość sumaryczna sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku,wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują,wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym, po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów,wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym,łączna wysokość podatku,łączna wartość sprzedaży brutto,oznaczenie waluty sprzedaży, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto,kolejny numer paragonu fiskalnego,numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy,centralnie umieszczone logo fiskalne oraz numer unikatowy.
Idź do oryginalnego materiału