Wydatki na zbrojenia. Szef MON zdradza, jak wykonano plan na 2024 rok

4 tygodni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


- o ile nas było stać żeby wziąć kredyt po to żeby się odbudowywać po Covidzie, to musi być stać Unię Europejską, żeby zainwestować dzisiaj w bezpieczeństwo, żeby uchronić nas przed wojną – mówi Interii wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, iż niewykorzystane pieniądze z KPO powinny, jego zdaniem, wspierać przemysł zbrojeniowy w ramach np. uruchomienia nowych linii produkcyjnych. Poinformował, iż w tej chwili wykorzystanie środków na zbrojenia w budżecie 2024 roku sięga niemal 100 proc.


Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz w rozmowie z Interią podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów poinformował, iż rząd wykorzystał niemal 100 proc. w budżecie państwa za 2024 roku środków na zbrojenia.
- To jest 99,91 proc., do tego Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych na poziomie 73 proc., czyli o 50 proc. wyższy niż miał mój poprzednik, który był już w ósmym roku rządu, a ja w pierwszym roku rządu wyprzedziłem go o całą długość. (...) (To - red.) naprawdę dobry wynik, będziemy walczyć o coraz lepszy. Oczywiście wydatki z FWSZ są dużo trudniejsze niż wydatki z budżetu państwa, bo trzeba znaleźć też umiejętności pozyskania pieniędzy na rynku na te inwestycje, które się chce planować. Ale te wszystkie opowieści dziwnej treści mojego poprzednika na temat niewykorzystania środków z FWSZ chyba dotyczyły tego, co on zrobił w ostatnim roku swoich rządów, a nie tego co my w pierwszym roku - powiedział wicepremier. Reklama


Szef MON: Niewykorzystane środki z KPO mogą wesprzeć przemysł zbrojeniowy


Zdaniem szefa MON Europa musi posiadać umiejętności produkcji amunicji, systemów podwójnego zastosowania; powinna także stawiać na przemysł dronowy i sztuczną inteligencję.
- My to robimy w Polsce, ale chciałbym żeby to było wspierane ze w ramach środków z Unii Europejskiej. To są te przestrzenie, które dzisiaj wymagają natychmiastowego wsparcia: firmy państwowe, prywatne, instytucje samorządowe - wszyscy powinni z tego skorzystać - podkreślił.


Jednocześnie wskazał, iż państwa członkowskie UE powinny mieć zachęty ekonomiczne, aby zwiększały swoje wydatki na zbrojenia. Przekonywał, iż wydatki na zbrojenia nie powinny być zaliczane do deficytu, a iż niewykorzystane pieniądze z KPO powinny wspierać przemysł zbrojeniowy w ramach np. uruchomienia nowych linii produkcyjnych.
- o ile nas było stać żeby wziąć kredyt po to żeby się odbudowywać po Covidzie, to musi być stać Unia Europejską żeby zainwestować dzisiaj w bezpieczeństwo, żeby uchronić nas przed wojną - mówił Kosiniak-Kamysz.
Tłumaczył, iż w przypadku obronności kluczowa jest postawa państw europejskich.
- o ile nie będzie decyzyjności Europy, to żadne pieniądze nam nie pomogą (...). o ile mamy starcie z państwami autorytarnymi, które nie czekają na niczyją opinię, na zgody, tylko podejmują natychmiastowe decyzje i to jest bardzo trudny przeciwnik (...), o ile Europa chce się przeciwstawić takim sposobom zarządzania, to musi też znaleźć sposób na efektywne podejmowanie decyzji (...). Jest wiele państw, wiele wrażliwości, ale bez tego w ogóle przyszłość Europy jest, moim zdaniem, zagrożona: bez zmiany sposobu i szybkości podejmowania decyzji - uważa wicepremier, dodając, iż kluczowa jest również mobilność wojsk na Starym Kontynencie.
Wicepremier podkreślił, iż w kwestii zwiększania wydatków na obronność przez UE jest wiele możliwości.
- Czy to będą pożyczki, czy to będą kredyty, czy to będzie program na wzór FWSZ, który mamy w Polsce, czyli też szukanie różnego rodzaju wsparcia finansowego na rynkach finansowych: jesteśmy otwarci na to - powiedział, dodając, iż “trzeba poluźnić fiskalizm europejski i dać zielone światło dla inwestycji państw narodowych w bezpieczeństwo".
Szef MON poinformował także o swojej inicjatywie ustawodawczej dotyczącej skrócenia procesu inwestycyjnego - chodzi o "skrócenie decyzji środowiskowych różnego rodzaju pozwoleń z uwagi na inwestycje związane z bezpieczeństwem".
Współpraca: Paulina Błaziak
Idź do oryginalnego materiału