W dniach 29 stycznia-1 lutego odbył się wyjazd studyjny przedstawicieli firm lokalnych z regionu Małopolski do Genui w ramach projektu pt. Promocja gospodarcza Małopolski poprzez rozwój i internacjonalizację usług około-rowerowych dofinansowanego w ramach Poddziałania 3.3.1 „Promocja gospodarcza Małopolski” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Udział w programie wzięli przedstawiciele branży turystycznej z Nowego Sącza, Krynicy Zdroju, Starego Sącza. Ze strony ISW wyjazd koordynował Jakub Romaniuk i Michał Gębski.
Pierwszego dnia misji miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Biura ds. Relacji Międzynarodowych Miasta Genua: Andrea Menegatti oraz Dyrektorem Gianluca Saba. Kolejne spotkanie w siedzibie miasta odbyło się z Fiorellą Rottino z Biura ds. Rozwoju Działań Turystycznych i Promocji. Rozmowa dotyczyła rozwoju turystycznego miasta oraz pomysłów na wykorzystanie ścieżek rowerowych na jego dalszą promocję. Polscy uczestnicy misji wymienili się swoimi spostrzeżeniami i radami dotyczącymi prowadzenia działalności i pracy z klientem w branży turystycznej.
Kolejne spotkanie miało miejsce w siedzibie firmy Bike Fever, podczas spotkania z właścicielami uczestnicy misji mogli wymienić się doświadczeniami i usłyszeć historię sukcesu włoskiego przedsiębiorstwa. Dodatkowym punktem była wycieczka rowerowa po starym mieście Genui, zapewniona przez właściciela – Lucę Rossettiego.
Ostatnim spotkaniem pierwszego dnia była wizyta SeiFuori – znajdującej się na obrzeżach miasta w pięknych okolicznościach przyrody wypożyczalni rowerów oraz organizatora wycieczek rowerowych. Po rozmowie na temat działalności firmy oraz wymianie doświadczeń polsko-włoskich miał miejsce spacer po wybrzeżu oraz zwiedzanie miejsc w których właściciele Marco Crovetto oraz Marco Malaspina organizują aktywności sportowe w okresie wiosna-lato. Przed powrotem do centrum miasta polska delegacja została poczęstowana pyszną lokalną focaccią.
Wieczornym dodatkowym punktem dnia była wizyta w Oceanarium w Genui-jednym z największych w Europie, zapewniona dzięki uprzejmości Miasta Genua.
Drugi dzień delegacja spędziła w położonym 70km od Genui miasteczku Finale Ligure, które znane jest jako najlepsze we Włoszech miejsce do turystyki rowerowej (szczególnie MTB i enduro). Pierwsze spotkanie odbyło się w siedzibie Finale Outdoor Region(FOR) – konsorcjum zrzeszającego lokalne podmioty turystyczno-sportowe, które organizują aktywność sportową w regionie. Podczas rozmowy z założycielem Marco Marchese oraz dyrektorem Stefano Schiappapietra uczestnicy misji dowiedzieli się jak miejscowym podmiotom udało się zjednoczyć w celu lepszej organizacji atrakcji turystycznych oraz sportowych, które generują w tej chwili zysk dla wszystkich przez cały rok. Dodatkowo, przedstawiciele FOR opowiedzieli o wydarzeniach, które organizują w miasteczku i które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie (m.in. wydarzenia z oficjalnego kalendarza UCI oraz mistrzostwa świata w kolarstwie cross-country, MTB oraz enduro, czy ich autorski 24h wyścig rowerowy).
Kolejnym przystankiem w Finale Ligure był Hotel Medusa, którego właścicielem jest Marco Marchese. Właściciel oprowadził delegację pokazując wszelkie udogodnienia wprowadzone specjalnie dla rowerzystów, ale także rodzin z dziećmi. Po klimatycznym spacerze po starym mieście i nadmorskiej promenadzie miało miejsce spotkanie z Francesco Gozio – najlepszym profesjonalnym przewodnikiem rowerowym MTB, który pełni również funkcję dyrektora zbliżającego się na wiosnę wyścigu mistrzostw świata w kolarstwie cross-country. Po rozmowie na temat organizacji wycieczek oraz zawodów w Finale Ligure przyszedł czas na wymianę doświadczeń i wspólne pomysły na wdrożenie nowych rozwiązań w sektorze aktywnej turystyki.
Następnym punktem programu była wizyta w największym lokalnym sklepie i serwisie rowerowym Evolve.
Ostatnim elementem programu drugiego dnia było spotkanie w Muzeum Archeologicznym Finale. Gospodarze miejsca zapoznali delegację z szeregiem działań miejscowego muzeum, które poza swoją normalną działalnością muzealną oferuje również aktywność dydaktyczną oraz specjalne wycieczki piesze i rowerowe z przewodnikami i archeologami po okolicznych zabytkach i miejscach historycznych. Przewodnik Muzeum przedstawił historię Finale od początku istnienia człowieka do czasów dzisiejszych.
Wiedza, zdobyta podczas wyjazdu i nawiązana kooperacja z przedstawicielami branży będą korzystnie przekładać się na rozwój turystyki w Małopolsce. A uczestnicy, którzy wrócili pełni nowych pomysłów i doświadczeń są gotowi do dzielenia się nimi z przedstawicielami innych firm, działających w regionie.
Dzięki wiedzy zdobytej podczas wyjazdu oraz wymiany doświadczeń uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się o tym, jak działają takie podmioty we włoskich realiach, jakie wspólne akcje podejmują, by poprawić stan infrastruktury oraz jakość świadczonych dla turystów. Szczególnie cenne może być doświadczenie pokazujące, jak region Liguria wykorzystał swój potencjał do aktywizacji turystyki rowerowej na okres całego roku. W trakcie wyjazdu i zorganizowanych w jego ramach spotkań doszło do wymiany kontaktów, które powinny zaowocować dalszą współpracą, co z kolei przełoży się na zwiększenie internacjonalizacji firm z regionu oraz promocję Małopolski zagranicą.