„Wykorzystanie nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu pacjenta”

1 rok temu

Tematyka leczenia pacjentów i wykorzystania technologii była szeroko omawiana podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu na jednym z paneli ” Wykorzystanie nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu pacjenta”. Spotkanie moderował Krzysztof Jakubiak ( Redaktor Naczelny mZdrowie.pl) a udział wzięli: Olena Chernenko (Doradca ds. Rozwoju Ochrony Zdrowia, CheckEye, Ukraina),Anna Jurkiewicz-Winiarczyk (Partner ds. Relacji z Organizacjami Ochrony Zdrowia, Roche Diagnostics, Artur Zaczyński (Zastępca Dyrektora ds. Medycznych, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA),Paweł Wisz (Kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej, Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie), Andrzej Matyja (Wiceprezes Okręgowej Izba Lekarska w Krakowie), Jerzy Jaroszewicz (prof. ŚUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Dr hab. n. med., Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach),Piotr Węcławik (Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

Uczestnicy panelu skupili się na na omówieniu kwestii wpływu postępu technologicznego na kształt sektora zdrowia, w szczególności nowoczesnych technologii w obszarze sztucznej inteligencji, telemedycyny i najnowszych osiągnięć w zakresie monitorowania zdrowia.
Olena Chernenko przedstawiła interesujące, innowacyjne rozwiązanie technologiczne, urządzenie do diagnozowania powikłań cukrzycowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Z kolei Anna Jurkiewicz-Winiarczyk (Partner ds. Relacji z Organizacjami Ochrony Zdrowia, Roche Diagnostics Polska) wskazała na gwałtowny rozwój diagnostyki molekularnej, która dzięki algorytmów pozwala badać jednocześnie dużą ilość genów. Dzięki temu otwiera się droga do powstania nowych terapii m.in. nowotworowych w holistycznym ujęciu, pozwalającym na szybkie monitorowanie i diagnozowanie oraz leczenia pacjenta. Według Artura Zaczyńskiego istnieje konieczność zwiększenia godzin pracy bloków operacyjnych w szpitalach, aby procedury robotowe mogły być stosowane w jak najszerszym zakresie.

Z kolei Paweł Wisz podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania chirurgii robotycznej. Przypomniał, iż aktualnie w Polsce funkcjonuje już około 50 instalacji robotycznych. Zwrócił również uwagę, iż w ostatnim czasie zmieniło się podejście do szkoleń zawodowych, aktualnie w większym stopniu stosuje się wielostopniowe kształcenie, obejmujące nie tylko techniki obsługi robotów, ale również podnoszenie kwalifikacji w obszarze specyficznej techniki klinicznej.


Dlatego zdaniem Andrzeja Matyja istnieje potrzeba lepszego uregulowania problematyki stosowania robotów w medycynie i podnoszenia kompetencji w tym zakresie. W tym temacie odniósł się również Piotr Węcławik, który omówił kwestię doskonalenia systemu rejestrów oraz zapowiedział wprowadzenie wielu nowych szkoleń dla specjalistów korzystających z nowoczesnych technologii. Na zakończenie profesor Jerzy Jaroszewicz podkreślił znaczenie szczepień i potrzebę wdrożenia lepszej edukacji dotyczącej poddawania się szczepieniom. Wskazał na konieczność zwiększenia dostępności testowania, które jest najważniejsze dla eliminacji chorób zakaźnych.

Idź do oryginalnego materiału