Wymaganie przez MC nowego złącza HDMI może podbić ceny odbiorników TV

5 dni temu

Wymagane w projekcie rozporządzenia Ministerstwo Cyfryzacji stosowanie złącza HDMI nowego standardu może sprawić, iż telewizory podrożeją, zaś korzyści dla przeciętnego odbiorcy będą niezauważalne, ocenia branżowy Związek Cyfrowa Polska.

„Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało i przesłało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników sygnału telewizyjnego. Jak opiniuje branżowy Związek Cyfrowa Polska, najważniejszy jest w nim zapis dotyczący obowiązku montażu złącza HDMI nowego standardu. Eksperci alarmują, iż jeżeli ministerstwo nie wycofa się z tej propozycji, telewizory mogą podrożeć, a korzyści dla przeciętnego odbiorcy będą niezauważalne” – czytamy w komunikacie.

Według obecnych zapisów, „w przypadku odbiornika zintegrowanego (iDTV) umożliwiającego wyświetlanie obrazu UHD wymagany jest standard HDMI 2.0b lub nowszy”. W ocenie Związku Cyfrowa Polska, to w zupełności wystarczający wymóg.

„Wersja HDMI 2.0b o przepływności 18Gb/s jest w pełni wystarczająca, aby obsłużyć treści 4k/60Hz. […] Tymczasem standard HDMI 2.1 jest stosowany w telewizorach typu Premium UHD i gamingowych, wspierających wyższe częstotliwości obrazu lub głębie kolorów 10bit, a także w telewizorach 8K. Ze względu na skomplikowanie procesów technicznych, certyfikacja HDMI 2.1 jest dużo droższa i wpływa na finalną cenę odbiornika” – powiedział prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.

Eksperci obawiają się zatem, iż zmiana wymagania z 2.0b na 2.1 dla całej linii produktowej UHD spowoduje znaczny wzrost cen telewizorów i ograniczy na polskim rynku dostępność niskiej i średniej półki odbiorników 4K.

„Przy droższych modelach premium i gamingowych jest to podwyżka kompensowalna, bo klient sam decyduje, iż te funkcjonalności są dla niego istotne. Natomiast nie powinniśmy ingerować w cenę telewizora dla przeciętnego kupującego. Większość telewizorów na polskim rynku to niższa półka niż modele premium, a w ich przypadku standard HDMI 2.1 po prostu nie przyniesie odbiorcy żadnej korzyści” – dodał Kanownik.

Cyfrowa Polska argumentuje również, iż żadne z państw Unii Europejskiej nie wprowadziło tak wysokiego wymagania dla standardu HDMI. Tym samym postulowany w rozporządzeniu zapis stoi w sprzeczności z artykułem 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczącym swobodnego przepływu towarów i usług.

Drugą z kwestii poruszanych w konsultacjach przez ekspertów z dziedziny RTV jest wykreślenie wymogu stosowania technologii HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). To standard telewizji hybrydowej, pozwalający na dołączenie do kanału telewizyjnego interaktywnej aplikacji, która rozszerza funkcjonalność danego kanału. W obecnych przepisach istnieje wymóg wykorzystania HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1. Nowelizacja rozporządzenia wykreśla jednak to wymaganie. Według Związku Cyfrowa Polska, jest to „błędna droga”.

„Rynek dopasował się do wymagań HbbTV. […] Większość telewizorów jest dziś dopasowana do tego standardu. Wycofanie się z konieczności jego stosowania stworzy wyrwę niespójności. Dlatego, po długiej dyskusji z przedstawicielami producentów, postulujemy, aby dotychczasowy przepis utrzymać w mocy” – powiedział prezes Cyfrowej Polski.

Według danych z 2022 roku, na rynek trafiło 1 mln 250 tys. urządzeń wyposażonych w HbbTV; 800 tys. odbiorników było pozbawione tego standardu, podano w materiale.

Związek Cyfrowa Polska to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii: producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału