Wynajem mieszkania to jedyne, co nam zostało? Ceny na rynku nieruchomości zaporowe

1 rok temu

Bezpieczny kredyt 2% znacząco przyczynił się do wzrostu cen na rynku nieruchomości. Najnowsze dane pokazują, iż ceny mieszkań gwałtownie zareagowały na rosnący popyt i stają się coraz bardziej zaporowe dla potencjalnych nabywców. Jednocześnie po wielu miesiącach wzrostów tanieją mieszkania na wynajem.

Mieszkania na sprzedaż coraz droższe

Bezpieczny kredyt 2% miał być szansą na własne mieszkanie dla wielu osób. Mimo kilku haczyków, wielu obywateli postanowiło spróbować szczęścia i złożyło wniosek. Banki już w pierwszych tygodniach od startu programu zostały dosłownie zatkane wnioskami. Prędzej czy później musiało to skutkować zauważalnym wzrostem cen nieruchomości. Właśnie do tego doszło.

Mirosław Król ekspert rynku nieruchomości przedstawił analizę, z której wynika, iż ceny powyżej 10 tys. za metr kwadratowy stają się normą. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Jak wskazuje ekspert, w Warszawie i Krakowie ceny za metr kwadratowy potrafią przekraczać choćby 15 tys. zł. W podobnym kierunku idą ceny w Trójmieście. jeżeli ta tendencja się utrzyma to za chwilę, zdaniem Mirosława Króla, cena za metr kwadratowy poniżej 10 tys. zł będzie rzadkością. Z uwagi na fakt, iż podaż nie nadąża w tej chwili za popytem, wyraźny wzrost cen dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Spadają ceny mieszkań na wynajem

Z drugiej strony na rynku nieruchomości odnotowano spadki. Chodzi o mieszkania na wynajem, których ceny wystrzeliły po wybuchu wojny na Ukrainie i napływie uchodźców. Popyt na rynku nieruchomości utrzymywał się do sierpnia. We wrześniu, pierwszy raz od dłuższego czasu, odnotowano wzrost dostępnych lokali na wynajem (o 10%). W tym samym okresie w 2022 roku było o 53% mniej mieszkań na wynajem. To spowodowało, iż właściciele lokali na wynajem musieli w końcu zejść z cen. Jak wynika z raportu Rentier.io, największe spadki cen wynajmu odnotowano w Sosnowcu (-6,3%), Gdyni (-5,9%), Katowicach (-3,7%) oraz w Gdańsku (-3,1%).

Dla osób, które myślą o posiadaniu mieszkania na własność jest to pewnie marne pocieszenie, ale coraz większa konkurencja między właścicielami może przynieść kolejne spadki. Choć rzeczywistość bywa nieprzewidywalna i niczego nie można brać za pewnik.

Idź do oryginalnego materiału