Wyniki wyborów w Polsce przyniosły umiarkowane spadki na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG spadł o 0,56 proc., a WIG20 o 0,6 proc., choć początkowo zniżki przekraczały 1 proc. Jednak polityczna niestabilność po wyborach może ciążyć warszawskiej giełdzie jeszcze przez dłuższy czas. Wydaje się również, iż RPP może być mniej skłonna do obniżek stóp procentowych w obliczu rosnącej niepewności – dlatego w środę najprawdopodobniej stopy pozostaną bez zmian.
Karol Nawrocki prezydentem Polski
Warszawska giełda w ostatnich miesiącach – a szerzej: od poprzednich wyborów parlamentarnych – radziła sobie dobrze. Od początku roku indeks WIG, obejmujący szeroki rynek, wzrósł o ponad 25 proc., a WIG20, zyskał niemal 22 proc. To czyniło z polskiej giełdy jeden ze światowych parkietów o najwyższych wzrostach. Jednak wybór Karola Nawrockiego wprowadza nową warstwę niepewności politycznej, która może mieć wpływ na rynki.
Biorąc pod uwagę uprawnienia prezydenta do wetowania ustaw oraz wpływ na politykę zagraniczną – w tym relacje z Unią Europejską – to tarcia na linii prezydent-rząd mogą spowolnić proces podejmowania decyzji w momencie, gdy zaufanie inwestorów opiera się na stabilności. W krótkim terminie ta niepewność może osłabić zainteresowanie zagranicznych inwestorów polską giełdą, ponieważ kapitał międzynarodowy coraz częściej uwzględnia polityczne ryzyka w swoich analizach. To również może mieć wpływ na notowania spółek giełdowych z istotnym udziałem Skarbu Państwa.
O ile prezydent nie ma realnego wpływu na politykę gospodarczą – bo jego uprawnienia w tej sferze są ograniczone – o tyle Polska giełda ma duży udział spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa. A to oznacza, iż pogłębiający się spór polityczny będzie miał wpływ na notowania, a w niektórych przypadkach także na wyniki konkretnych firm notowanych na GPW. W większym stopniu dotknie to dużych spółek, dlatego indeks WIG20 może ucierpieć mocniej niż szeroki WIG.
„Nie” dla podwyżki podatków może pomóc
Nawrocki w swoich wypowiedziach krytykował niektóre decyzje rządu PiS z lat 2015-2023. W tym kontekście wydaje się, iż mogą istnieć pola współpracy między rządem a prezydentem – takim obszarem może być na przykład temat deregulacji, którym w ostatnich miesiącach zajmował się rząd. kooperacja w tym zakresie może wspomagać polskich przedsiębiorców oraz gospodarkę.
Karol Nawrocki w kampanii wyborczej podpisał postulat sprzeciwu wobec każdej podwyżki podatków w Polsce. To może być pozytywnie odebrane przez rynki, które obawiają się o stan budżetu państwa oraz rosnące zadłużenie. Warto pamiętać, iż Polska znajduje się w tej chwili w unijnej procedurze nadmiernego deficytu. Wydaje też 5 proc. budżetu na obronność, co w obecnych realiach stanowi poważne wyzwanie dla finansów publicznych.
Wynik wyborów prezydenckich, a więc zwiększenie niepewności na rynku, może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do bardziej ostrożnego podejścia do obniżek stóp procentowych – zmniejszając prawdopodobieństwo dokonania obniżki stóp w na posiedzeniu w czerwcu.
O autorze
Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.