Wypłaty za straty w uprawach 2023 r. w toku. Sprawdź konto!

9 miesięcy temu

Sprawdź konto! Czy otrzymałeś już pieniądze za straty w uprawach 2023 r.? Pierwsze płatności już są realizowane.

Dowiedz się więcej na temat wypłat za straty w uprawach 2023 r. Poznaj kwoty i terminy przelewów. A może masz już wpływ na konto? Sprawdź!

Kiedy był nabór dotyczący strat w uprawach 2023?

Odszkodowanie dotyczy gospodarstw, w których straty w uprawach 2023 r. były spowodowane suszą i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wyniosły ponad 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej. Poszkodowani producenci rolni mogli ubiegać się o wsparcie od 29 lutego do 15 marca 2024 r. Od tego czasu, ARiMR zarejestrowała aż ponad 132 tys. wniosków do rolników.

Wypłaty za straty w uprawach 2023 ruszyły

Z tego względu, ARiMR wydała już 3,1 tys. decyzji o przyznaniu dopłat za straty w uprawach 2023 r. dla poszkodowanych rolników. Mianowicie, już w pierwszym dniu wypłat na konta niemal 600 rolników trafiło aż ok. 4 mln zł. Kolejny dzień wypłat i kolejne znaczne sumy rozdysponowane pomiędzy rolników. Mianowicie jak podała Agencja, 19.03. na konta łącznie 1575 rolników przelała blisko 11 mln zł.

Jakich kwot się spodziewać?

Kwoty wsparcia, których mogą spodziewać się beneficjenci, prezentują się w następujący sposób:

  • 1000 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytkowników zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni, gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha). W których przypadku szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi, lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu,
  • 500 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni, gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha). W których przypadku szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi, lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu,
  • 500 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi, lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni, gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha,
  • 250 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi, lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni, gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha.

Ważne informacje uzupełniające

Dla producentów rolnych, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych) — kwotę wsparcia pomniejsza się o połowę.

Co więcej, nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni, gęsi wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha. Dodatkowo upraw drzew i krzewów owocowych lub truskawek, w przypadku których straty w uprawach 2023 r. były spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan.

Sprawdź, czy masz już pieniądze na koncie? jeżeli nie, zastanów się, czy ARiMR dysponuje prawidłowym numerem Twojego konta. Może w ostatnim czasie uruchomione było nowe?

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału