Strzeż swojej prywatności
choćby jeżeli karta straciła ważność, przez cały czas zawiera zestaw danych, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości lub oszustw finansowych. Mowa tu o:
● numerze karty (PAN),
● imieniu i nazwisku właściciela,
● nazwie banku,
● numerze CVV/CVC (jeśli nie został wcześniej starty),
● chipie i pasku magnetycznym.
Dla doświadczonego oszusta to wystarczający zestaw, by podjąć próbę zakładania fałszywych kont, przejęcia tożsamości, prób phishingu albo innego rodzaju cyberprzestępstw - zwłaszcza jeżeli uda mu się powiązać te dane z innymi informacjami znalezionymi w sieci.
Błędy, które działają na korzyść złodziei
Wyrzucenie karty do śmieci zmieszanych to zaproszenie dla przestępców. Dla cyberprzestępcy znalezienie nieodpowiednio zniszczonej karty to jak wygrana na loterii.Reklama
Przechowywanie starych kart w domowej szufladzie to również kiepski pomysł. Odnalezienie takiego schowka przez przestępcę np. w czasie włamania to cenny łup.
Jak bezpiecznie pozbyć się starej karty?
Starej karty nie możesz po prostu wyrzucić. Najlepszym rozwiązaniem jest jej fizyczne zniszczenie - w sposób uniemożliwiający odczytanie jakichkolwiek danych. Co należy zrobić?
Przetnij kartę na kilka części - najlepiej nożyczkami niszczarką do dokumentów z funkcją niszczenia kart.
Zniszcz chip i pasek magnetyczny - przetnij je kilka razy lub zarysuj ostrym narzędziem. To tutaj przechowywane są wszystkie dane o użytkowniku.
Zniszcz dane osobowe - upewnij się, iż nikt nie odczyta numeru karty, twojego imienia i nazwiska ani numeru CVV.
Możesz też oddać swoją starą kartę do placówki bankowej, gdzie zostanie zutylizowana zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.
Karta straciła ważność? Co dalej?
Karty płatnicze mają zwykle okres ważności 3-5 lat. Datę ważności znajdziesz na awersie karty - zwykle podana jest w formacie MM/RR (miesiąc/rok). Gdy zbliża się ten termin, bank automatycznie przygotowuje nową kartę i wysyła ją pocztą lub udostępnia do odbioru w oddziale.
Warto jednak zachować czujność. Nieaktywna karta nie znika automatycznie z twojego życia - przez cały czas może zostać powiązana z subskrypcjami online, kontami internetowymi lub portfelami cyfrowymi (np. Apple Pay, Google Pay). Dlatego zawsze po otrzymaniu nowej karty warto sprawdzić, gdzie stara była podpięta - i wszędzie ją usunąć.
KO