Wysoki popyt na złoto w Polsce w czasach kryzysu: raport

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Vanessa Gera powiedziała Associated Press, iż kiedy uderzył koronawirus, Polacy ustawili się w długich kolejkach przed sklepami ze złotem. Według Associated Press tendencja ta nasiliła się wraz z inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., co wywołało kolejną gorączkę złota.

Piotr Kozik, kierownik warszawskiego sklepu sprzedającego złoto w sztabkach i monety Mennicy Polskiej, wspomina, iż ​​w Tłusty Czwartek kolejki po złoto były dłuższe niż po pączki – podaje Associated Press. Wydaje się, iż Polacy dotknięci wojną i napływem uchodźców odnaleźli w złocie źródło bezpieczeństwa finansowego i psychicznego.

AP On mówi Chociaż popyt na złoto uspokoił się, popyt na nie pozostał stabilny, gdy wojna trwała już trzeci rok. W raporcie dodaje się, iż dodatkowe obawy budzi kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią, który zdaniem polskich władz został wywołany przez Rosję i Białoruś.

Radosław Paklikowski, 38-letni biznesmen z Wrocławia, zaczął skupować złote i srebrne monety w 2021 roku i w tej chwili inwestuje 5% swoich aktywów w metale szlachetne. Według Associated Press podkreśla on znaczenie posiadania fizycznego złota dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasach kryzysu.

W raporcie AP stwierdza się dalej, iż atrakcyjność złota w Polsce jest głęboko zakorzeniona w traumie II wojny światowej, w której odegrało ono kluczową rolę w przetrwaniu. Według AP rodziny pamiętają historie dziadków, którzy podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej używali złotej biżuterii lub monet do kupowania żywności lub przekraczania granic.

Marta Basani Prosek, dyrektor ds. handlu metalami szlachetnymi Mennicy Polskiej, zwraca uwagę, iż klientami są zarówno Polacy z takimi historiami rodzinnymi, jak i osoby polskiego pochodzenia, które zastanawiają się nad swoim dziedzictwem. Zauważa, iż ​​rynek inwestycji w złoto odnotował gwałtowny wzrost wraz z epidemią i wojną.

Według Kitco News stan Autor: Niels Christensen Opublikowano 29 czerwca Rynek złota osiągnął niezwykły kamień milowy, mimo iż nie był w stanie przekroczyć poziomu 2350 dolarów. Kitco podało, iż pod koniec drugiego kwartału złoto ustanowiło nowy rekord wszech czasów kwartalną cenę zamknięcia trzeci kwartał z rzędu. Kitco zauważa, iż ​​metal szlachetny kończy tydzień na poziomie około 2336 dolarów za uncję, co stanowi wzrost o ponad 5% w porównaniu z końcem pierwszego kwartału.


Not in use

-->

Analiza Kitco pokazuje jeszcze bardziej imponujące wyniki rok do roku, a ceny złota wzrosły aż o 21% w porównaniu z końcem drugiego kwartału 2023 r. Serwis zauważa, iż ​​wielu analityków towarowych pozostaje bardzo optymistycznych co do perspektyw złota, powołując się zarówno na czynniki fundamentalne Ten mocny. Na wykresie długoterminowym widać wsparcie makroekonomiczne i wyraźny trend wzrostowy.

Kitco wprawdzie przyznaje, iż w najbliższej perspektywie istnieje możliwość obniżenia cen, zauważa jednak, iż trudno wyobrazić sobie znaczącą zmianę obecnego trendu. Źródło wiadomości zauważa jednak również, iż pomimo silnych długoterminowych fundamentów na rynku brakuje w tej chwili katalizatora, który wywindowałby złoto na nowe historyczne maksima.

Kitco informuje, iż inwestorzy w dalszym ciągu skupiają się na kosztach alternatywnych złota, w miarę jak Rezerwa Federalna kontynuuje agresywną politykę pieniężną. Jednak organizacja informacyjna zauważyła oznaki zmian na rynku, ponieważ inwestorzy poszukiwali alternatywnych aktywów jako bezpiecznej przystani.

Podkreślając niedawne badanie, Kitko zauważyła, iż ​​firma State Street Global Advisors we współpracy ze Światową Radą Złota przeprowadziła coroczne badanie postrzegania złota. Według Kitco ankieta, w której wzięło udział 525 inwestorów profesjonalnych w Ameryce Północnej, wykazała, iż ​​29% spodziewa się zwiększyć swoją alokację w złocie w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy.

W artykule Kitco podkreślono również zwiększoną aktywność na rynku złota w tym roku, zauważając, iż prawie 85% ankietowanych doradców zgłosiło posiadanie pewnej alokacji w metalu szlachetnym, w porównaniu z 69% w 2018 r. i 76% w 2019 r.

Jeśli chodzi o potencjalne katalizatory dla złota, Kitko cytuje Michaela Widmera, analityka towarowego w Bank of America, który niedawno podniósł swoją prognozę ceny złota. Kitko zauważa, iż ​​Widmer spodziewa się, iż cena złota osiągnie poziom 3000 dolarów za uncję w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy. Według Kitko Widmer zauważa, iż ​​inwestorzy prawdopodobnie wejdą na rynek złota po otrzymaniu wyraźnych sygnałów od Fed o nowym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Pixabay

Idź do oryginalnego materiału