Czynniki takie jak jakość i stopa dywidendy mogą być przydatne w wyjaśnianiu ryzyka portfela i zwrotu, zapewniając jednocześnie potencjalnie wyższą stopę zwrotu skorygowaną o ryzyko w porównaniu z rynkiem (np. S&P 500) przy niższych rocznych kosztach niż aktywnie zarządzane fundusze, jak wynika z badań z 2013 roku.1 W tym raporcie badamy tezę inwestycyjną dotyczącą strategii dywidendy wysokiej jakości, która koncentruje się na spółkach charakteryzujących się połączeniem czynników związanych zarówno z jakością, jak i wysoką stopą dywidendy.
Istnieją pewne sygnały wskazujące, iż gospodarka światowa znajduje się w końcowej fazie obecnego cyklu koniunkturalnego i naszym zdaniem wysokiej jakości akcje dywidendowe mogą stanowić użyteczną alokację dla inwestorów pragnących zmienić pozycję portfeli w kierunku sektorów i akcji, które mogą utrzymać się lepiej w tego typu otoczeniu rynkowym. W tym kontekście uważamy, iż produkt inwestycyjny taki jak fundusz ETF Global X S&P 500 Quality Dividend ETF (QDIV) może być odpowiedni dla niektórych inwestorów nastawionych na dochód i całkowity zwrot.
Kluczowe dania na wynos
- QDIV śledzi indeks wysokiej dywidendy jakości S&P 500, który ma na celu mierzenie wyników składników indeksu S&P 500, które charakteryzują się zarówno wysoką jakością, jak i wysoką stopą dywidendy. Skutkuje to różnymi wagami sektorów w stosunku do S&P 500 i ekspozycją na podmioty o większej charakterystyce wartościowej.
- Indywidualne czynniki mogą zapewnić inwestorom inną charakterystykę portfela w porównaniu z szerokimi pakietami akcji (takimi jak historycznie wysoka stopa dywidendy). Jednakże czynniki te mogą działać cyklicznie, więc użycie ich w połączeniu może potencjalnie poprawić wyniki portfela.
- Nałożenie wysokiej jakości dywidendy na S&P 500 może zmniejszyć poziom ryzyka koncentracji występującego w strategiach opartych na indeksach opartych na sektorach technologicznych. Ponieważ wyceny sektora technologicznego wydają się rozciągnięte, inwestorzy mogą chcieć zastosować ekspozycję równoważącą.
Jak inwestuje QDIV
Jakość może obejmować szeroki zakres miar, a stopa dywidendy jako czynnik może odnosić się do wysokiej stopy zwrotu lub wzrostu dywidendy, dlatego ważne jest zrozumienie atrybutów strategii dywidendy wysokiej jakości. W tym miejscu staramy się opisać konstrukcję funduszu ETF Global X S&P 500 Quality Dividend ETF (QDIV).
QDIV inwestuje w spółki z indeksu S&P 500, na który składają się największe (pod względem kapitalizacji rynkowej) spółki notowane na giełdzie w USA. Indeks wysokiej dywidendy jakości S&P 500, który QDIV ma śledzić, identyfikuje 200 najlepszych spółek z S&P 500 pod względem wskazanej rocznej stopy dywidendy oraz 200 najlepszych spółek na podstawie wyniku jakości. Wynik jakości pochodzi z:
- Zwrotu z kapitału: mierzony dochodem netto spółki podzielonym przez kapitał własny.
- Wskaźnik rozliczeń: mierzony zmianami aktywów operacyjnych netto w czasie.
- Dźwignia finansowa: mierzony stosunkiem zadłużenia do kapitału własnego.
Indeks składa się ze spółek, które mieszczą się w pierwszej 200 obu czynników (pod warunkiem posiadania minimum 50 akcji), a w tej chwili obejmuje 73 spółki.2 Aby zmniejszyć koncentrację charakterystyczną dla sektora lub przedsiębiorstwa, składnikom przypisuje się jednakową wagę, z zastrzeżeniem maksymalnej wagi jednego sektora wynoszącej 25%.
Taka konstrukcja skutkuje odmienną mieszanką sektorową w porównaniu do S&P 500, ale także odchyla się od akcji spółek o „mega kapitalizacji”. Pięć największych akcji indeksu S&P 500 (Apple, Microsoft, Amazon, Google i Nvidia) obejmuje 23,7% indeksu, a żadna z nich nie jest w tej chwili obecna w indeksie wysokiej dywidendy jakości S&P 500.3 Ponadto największy składnik indeksu wysokiej dywidendy jakości S&P 500, mierzony kapitalizacją rynkową, jest wyceniany na 468 miliardów dolarów w porównaniu z 2,7 biliona dolarów w przypadku S&P 500.4
Biorąc pod uwagę te znaczące różnice w ekspozycji, ta strategia oparta na podziale jakości w przeszłości oferowała wyższe stopy dywidendy w porównaniu z szerszym indeksem S&P 500.
Dane indeksowe służą wyłącznie celom ilustracyjnym i nie odzwierciedlają rzeczywistych wyników Funduszu. Stopy indeksowe nie uwzględniają żadnych opłat za zarządzanie, kosztów ani wydatków transakcyjnych. Indeksy nie są zarządzane i nie można w nie inwestować bezpośrednio. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują wyników w przyszłości. Proszę o wydajność QDIV Kliknij tutaj.
Dodanie ekranu jakości odróżnia ten indeks od strategii o wysokiej dywidendzie, które poszukują akcji o wysokiej stopie zwrotu, ale nie mają wyraźnych ekranów przedstawiających podstawowe dane spółki. W przeszłości prowadziło to do lepszych wyników indeksów, ponieważ stwarzało potencjał do usuwania spółek z indeksu S&P 500 o pogorszonych bilansach.
Reprezentacja klas aktywów jest następująca: US Utilities, Utilities Select Sector Index; Nieruchomości w USA, indeks wybranych sektorów nieruchomości; Amerykańskie wysokie dywidendy, Dow Jones US Select Dividend Index; S&P 500 Low Vol, wysokie dywidendy, S&P 500 Low Volatility High Dividend Index; Międzynarodowe wysokie dywidendy, indeks dywidend Dow Jones EPAC Select; Wysokie dywidendy EM, indeks dywidend Dow Jones Emerging Markets Select. Stopy zwrotu z indeksów służą wyłącznie celom ilustracyjnym i nie odzwierciedlają rzeczywistych wyników Funduszu. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują wyników w przyszłości.
Wysokiej jakości nakładki ekranowe w strategii wysokiej dywidendy mogą umożliwić wyższy potencjał całkowitego zwrotu
S&P definiuje jakość dzięki dobrze zdefiniowanych cech opartych na zmiennych finansowych, ponieważ zapewnia to wymierne podejście do budowy portfela. Metodologia konstrukcji indeksu łączy w sobie nachylenie cech jakościowych z naciskiem na wysoką wydajność.
Zmiana jakości sama w sobie może prowadzić do powstania droższych spółek generujących niższą dywidendę, podczas gdy koncentracja na spółkach o wysokiej stopie zwrotu może skutkować większą ekspozycją na zmiany cykliczne. Na przykład bez kontroli jakości portfel o wysokiej dywidendzie może mieć większą ekspozycję na spółki z branży surowcowej, które osiągają wysokie zyski i wypłacają duże dywidendy w niektórych latach, ale zarabiają mniej i znacznie zmniejszają dywidendy w innych.
Jednak po połączeniu powstaje portfel spółek charakteryzujących się zarówno cechami jakościowymi, jak i nastawieniem na wysoką wydajność. To połączenie skutecznie skutkuje trzecim czynnikiem, różniącym się od portfeli o jakości lub wysokiej dywidendzie. MSCI zauważa, iż poszczególne czynniki mogą działać cyklicznie w zależności od warunków rynkowych, dlatego też zastosowanie kombinacji czynników może potencjalnie zapewnić płynne wyniki portfela.5 Jak pokazuje poniższy wykres, podstawy znacznie się poprawiły po dodaniu ekranu wysokiej jakości do już istniejącego ekranu o wysokiej stopie dywidendy.
Dodatkowo połączenie jakości i wysokiej dywidendy może skutkować przesunięciem się w stronę cech wartościowych, takich jak niższe wskaźniki ceny do zysków (P/E) w porównaniu z szerokim indeksem S&P 500. W przypadku spadków cen akcji i ustalenia niższych mnożników zysków, orientacja na wartość może oferują niższą zmienność w porównaniu z wyższymi portfelami wielokrotnymi ze względu na niższą wycenę początkową.
Dynamika późnego cyklu może sprzyjać wysokiej jakości spółkom oferującym wysoką dywidendę
Cykle koniunkturalne nie zawsze mieszczą się w pudełku, w którym wszystkie zmienne idealnie pasują do konkretnego etapu cyklu. Jednakże w oparciu o ramy kluczowych zmiennych biznesowych i makroekonomicznych przedstawionych na poniższym schemacie, bieżący okres można sklasyfikować jako późniejsze etapy cyklu koniunkturalnego. Inflacja pozostaje problemem i przekracza cel Rezerwy Federalnej (Fed). W rezultacie stopy procentowe pozostały na podwyższonym poziomie. Marże operacyjne składników indeksu S&P 500 osiągnęły najwyższy poziom 13,5% w czerwcu 2021 r. (w porównaniu ze średnią z 10 lat wynoszącą 10,5%) i mogły osiągnąć najwyższy poziom w tym cyklu, ponieważ od września 2022 r. utrzymują się na stałym poziomie 11,8%.6
W miarę jak wzrost gospodarczy spowalnia od szczytowego poziomu, a następnie następuje wzrost zysków, przedsiębiorstwami wysokiej jakości powinny być te, które są w stanie utrzymać zyski i dobrą kondycję finansową. Posiadając mniejsze zadłużenie i utrzymując rentowność, spółki te mogą być mniej narażone na rosnące płatności odsetkowe i mniej zależne od pozyskiwania kapitału w celu dalszego wykorzystywania możliwości inwestycyjnych. Przykładem tego są wyniki nierentownych spółek technologicznych w porównaniu z indeksem wysokiej dywidendy S&P 500 Quality High Dividend Index z odbicia w związku z pandemią Covid-19. Luźne środki polityki pieniężnej pobudziły nierentowne spółki w 2020 r. i przyczyniły się do odbicia w związku z pandemią na początku 2021 r. Jednak w obliczu podwyższonych realnych (skorygowanych o inflację) stóp procentowych dywidendy jakościowe osiągnęły lepsze wyniki, a inwestorzy zwrócili się w stronę silniejszych i bardziej rentownych spółek.
Wysokiej jakości dywidendy mogą stanowić zabezpieczenie przed gorszymi wynikami w stylu wzrostu
W późnych okresach cyklu mogą występować okresy płaskich lub zmiennych stóp zwrotu w miarę zmiany nastrojów inwestorów. Dane historyczne dotyczące wyników wysokiej dywidendy wysokiej jakości w porównaniu z szerszym indeksem S&P 500 są ograniczone, ale mogą dostarczyć informacji o tym, kiedy i w jakim stopniu wysoka dywidenda wysokiej jakości może osiągnąć lepsze wyniki.
Poniższy wykres przedstawia spadki od szczytu do dołka, przy czym indeksy S&P 500 i S&P 500 Growth osiągnęły wyniki lepsze od wysokiej jakości dywidendy w przypadku wyprzedaży związanej z pandemią w 2020 r. Wysokiej jakości dywidenda osiągnęła lepsze wyniki w przypadku wyprzedaży w postaci wypłat, które rozpoczęły się w czwartym kwartale 2018 r. i na początku 2022 r., z kluczowym wspólny katalizator: rosnące stopy procentowe.
Wyższa stopa dywidendy od spółek oferujących dywidendy wysokiej jakości może również poprawić względne wyniki w dłuższych okresach stałych lub ujemnych stóp zwrotu ze względu na stosunkowo stały dodatni charakter dywidend, ponieważ całkowity zwrot oblicza się na podstawie zwrotu z ceny powiększonego o dywidendy otrzymane w tym okresie. W okresach rosnących stóp procentowych akcje sektora technologicznego zwykle odczuwają negatywny wpływ w większym stopniu niż inne, ponieważ ich przyszłe przepływy pieniężne i zyski są prognozowane w dalszej przyszłości na nowych, wyższych poziomach. Niedawny wzrost wycen w sektorze technologii był wynikiem postępu w technologii sztucznej inteligencji, a ponieważ składniki sektora konkurują o udział w rynku, niezbędny kapitał będzie prawdopodobnie droższy.
Wniosek: potencjalnie atrakcyjna kombinacja na późny cykl
Oczekuje się, iż wśród inwestorów nastawionych na dochód wzrośnie wykorzystanie czynników jako strategii inwestycyjnej, a w szczególności dywidendowych funduszy ETF. Warto zauważyć, iż w ciągu ostatnich 3 lat dywidendowe fundusze ETF przyniosły 112 miliardów dolarów nowych aktywów netto, co przewyższa wszystkie inne strategiczne strategie beta.7 Ponadto indeks S&P 500 stał się bardziej skoncentrowany na kilku bardzo dużych spółkach, w których 10 największych udziałów w indeksie S&P 500 obejmuje 30% ekspozycji składowej.8 Korzystanie z funduszu ETF Global X S&P 500 Quality Dividend powinno rozwiać te obawy, ponieważ ETF w równym stopniu waży swój portfel przy każdym przywróceniu równowagi.
Wielu inwestorów poszukuje inwestycji, które mogą odnieść sukces na późniejszym etapie cyklu biznesowego. Naszym zdaniem wysokiej jakości strategia wysokiej dywidendy może zapewnić zdywersyfikowany portfel spółek o potencjalnie wyższej stopie zwrotu i większej odporności finansowej. Może jednak również osiągać stosunkowo lepsze wyniki niż szerszy rynek w późnych okresach cyklu, co potencjalnie czyni z niego taktyczną średnioterminową grę dla niektórych inwestorów.
Powiązane fundusze ETF
QDIV – Global X S&P 500 Quality Dividend ETF
Kliknij nazwę funduszu powyżej, aby wyświetlić aktualne zasoby. Holdingi mogą ulec zmianie. Obecne i przyszłe inwestycje są obarczone ryzykiem.