Wysokość stawek celnych na import ukraińskich jaj, cukru i owsa – komunikat Ministerstwa Rolnictwa

2 dni temu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało informację nt. wysokości stawek celnych obowiązujących przy imporcie jaj, cukru i owsa z Ukrainy do Unii Europejskiej. Stawki celne obowiązują w związku z uruchomieniem przez Komisję Europejską “hamulców bezpieczeństwa” po przekroczeniu limitów eksportu przez Ukrainę.

Kiedy wprowadzono cła na ukraińskie produkty?

Automatyczny mechanizm ochronny wobec nadmiernego eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE został uruchomiony po raz pierwszy 18 czerwca 2024 r. w stosunku do owsa. 2 lipca 2024 r. ten sam mechanizm został uruchomiony w imporcie jaj oraz cukru z Ukrainy.

Ukraina przekroczyła wielkości progowe eksportu

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa, import z Ukrainy do UE od początku tego roku przekroczył określone dla owsa, jaj i cukru wielkości progowe, tj. (w zaokrągleniu) 2,4 tys. ton dla owsa, 262,7 tys. ton dla cukru i 23,2 tys. ton dla jaj.

Ponowne otwarcie limitów w przyszłym roku

Komisja Europejska przywróciła do końca 2024 r. stawki celne erga omnes (wg Klauzuli Najwyższego Uprzywilejowania) w imporcie ww. produktów z Ukrainy. Od 1 stycznia do 5 czerwca 2025 r. otwarte będą bezcłowe kontyngenty taryfowe.

Wysokość stawek

Wysokość stawek erga omnes obowiązujących do końca tego roku jest zgodna z taryfą celną UE.

– w imporcie owsa – 89 EUR/t;

– w imporcie cukru – w zależności od pozycji taryfowej od 0,4 EUR/100 kg do 50,7 EUR/100 kg;

– w imporcie jaj – w zależności od pozycji taryfowej od 16,7 EUR/100 kg do 142,3 EUR/100 kg.

Kontyngenty bezcłowe od przyszłego roku

Kontyngenty bezcłowe, które będą obowiązywać w okresie 1 stycznia – 5 czerwca 2025 r. wynoszą (w zaokrągleniu):

– 4 tys. ton dla owsa;

– 109,4 tys. ton dla cukru;

– 9,7 tys. ton dla jaj.

Po ich przekroczeniu import z Ukrainy będzie ponownie podlegał stawkom celnym erga omnes UE.

Hamulce bezpieczeństwa dla innych produktów

Zgodnie z rozporządzeniem 2024/1392 w sprawie ATM oprócz owsa, cukru i jaj automatyczny mechanizm ochronny może być również uruchomiony w stosunku do mięsa drobiowego, kukurydzy, niektórych produktów przetwórstwa zbóż, miodu, jeżeli ich impory przekroczy określone dla nich wielkości progowe. Szczegółowy wykaz tych wielkości zawiera załącznik do rozporządzenia wykonawczego KE 2024/1671 .

Co z ukraińską kukurydzą?

Ewentualne uruchomienie automatycznego mechanizmu ochronnego w stosunku do kukurydzy importowanej z Ukrainy (co skutkowałoby przywróceniem unijnej stawki celnej erga omnes) w praktyce nie zmieni warunków importu z Ukrainy, gdyż w tej chwili obowiązująca stawka celna erga omnes UE w imporcie kukurydzy ze wszystkich kierunków wynosi zero.

Idź do oryginalnego materiału