Wywożą drewno z Polski na potęgę. Leśnicy apelują o zakaz eksportu i kary

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Z Polski co roku są wywożone tony drewna Artur Szczepanski/REPORTER/eastnews


Drewno z Polski za granicę jest eksportowane na potęgę. Miliony ton surowca trafiają głównie do Niemiec i Chin, ale także państw takich, jak Słowacja, Czechy, Szwecja, Litwa, czy Estonia. Lasy Państwowe chcą zmian w prawie, które poskutkowałyby tym, iż drewno pozostałoby w Polsce i byłoby przetwarzane w naszym kraju. Pomimo licznych zasobów, rodzimi przedsiębiorcy muszą kupować drewno poza granicami Polski. Dzięki stworzeniu odpowiednich narzędzi prawnych Lasy Państwowe mogłyby zmienić tę sytuację.


Lasy Państwowe wystosowały apel do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dyrektor Generalny chce zmiany w prawie, umożliwiającej ograniczenie eksportu drewna z Polski poza Unię Europejską. Lasy Państwowe chcą, żeby drewno pozostało i było przerabiane w Polsce.

Dyrektor Generalny w apelu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślił, iż branża rok w rok notuje deficyt drewna. Plasuje się na poziomie od 3 do 4 milionów metrów sześciennych (w przeliczeniu od 2,22, do 2,96 mln ton). Ze względu na taki stan rzeczy, przedsiębiorcy z Polski są zmuszeniu do nabywania drewna za granicą.

Polska eksportuje za granicę miliony ton drewna


Lasy Państwowe poinformowały, iż eksportem surowca za granicę zajmują się pośrednicy i działają oni w zgodzie z prawem, kupując drewno w Polsce i odsprzedając je poza granicami. Dyrektor Generalny podkreślił, iż Lasy Państwowe nie mają narzędzi prawnych, które można by użyć, żeby zabronić wywożenia drewna poza granice.

W apelu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska powołano się na dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Potwierdzają one, iż w przedziale od 2019 do 2023 roku z Polski za granicę sprzedano 14,3 mln ton okrągłego, czyli nieprzetworzonego drewna. Państwa, do których trafiło najwięcej surowca z naszego kraju to Niemcy (5,1 mln ton) i Chiny (4 mln ton) – 28 proc. wartości eksportu surowca.

Lasy Państwowe chcą zmiany prawa i wysokich kar


Lasy Państwowe proponują wprowadzenie zmian w Ustawie o Zachowaniu Narodowego Charakteru Strategicznych Zasobów Naturalnych Kraju oraz Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Dzięki nim możliwe byłoby polepszenie aktualnie trudnej sytuacji w polskiej branży drzewnej, co pozytywnie wpłynęłoby również na gospodarkę całego kraju.

W apelu Lasy Państwowe podkreśliły również fakt, iż drewno pełni strategiczną funkcję w polskiej gospodarce, a także jest surowcem odnawialnym w pełni przyjaznym środowisku. Dlatego zaspokojenie zapotrzebowania na drewno w kraju – poprzez proponowane zmiany – leży w interesie Polski.

Wnioskodawcy chcą zmian uwzględniających zakaz wywozu drewna poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, a także państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Za złamanie wspomnianego zakazu miałby grozić areszt albo ograniczenie wolności lub grzywna w wysokości do 5 mln euro.

Wprowadzenie zmian w prawie leży w interesie Polski


Apel Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych uzupełnił o wypowiedź prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Stwierdził, iż "wprowadzenie tych zmian leży w interesie polskiej gospodarki, a więc nas wszystkich".

Piotr Poziomski podkreślił również, iż ważne jest to, "żeby polskie drewno zostawało w kraju i by polskim przedsiębiorcom bardziej opłacało się przerabiać je w Polsce na gotowe produkty, niż sprzedawać nieprzerobione za granicę".

Idź do oryginalnego materiału