Wzrost długu planuje 19,1% firm, finansowanie inwestycji kredytem bankowym 21%

1 dzień temu

Odsetek firm planujących zwiększenie zadłużenia w horyzoncie kwartału wyniósł 19,1% wobec 19% kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie 21% przedsiębiorstw deklaruje zainteresowanie kredytem bankowym jako źródło finansowania inwestycji, a 57% preferuje środki własne.

„W świetle wyników SM NBP zarówno odsetek firm planujących zwiększenie zadłużenia, jak i jego ograniczenie w horyzoncie kwartału nie zmieniły się istotnie wobec poprzedniego badania (odpowiednio 19,1% wobec 19% w poprzednim badaniu oraz 4,9% w obu badaniach). W konsekwencji także saldo prognoz popytu na kredyt było relatywnie stabilne, kształtując się w pobliżu wieloletniej mediany (14,2 pkt proc. wobec 14 pkt proc. przed kwartałem i mediany równej 14,0 pkt proc.)” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

W poszczególnych grupach przedsiębiorstw notowano jednak różnokierunkowe zmiany salda popytu na kredyt: wzrosło ono w sektorze MSP, przy braku istotnych zmian wśród dużych firm. Zwiększyło się także w przedsiębiorstwach prywatnych krajowych i przedsiębiorstwach publicznych wobec spadku w firmach z większościowym udziałem kapitału zagranicznego. W ujęciu branżowym prognozy popytu na finansowanie wzrosły w handlu, usługach i transporcie, przy braku istotnych zmian w przetwórstwie przemysłowym i spadku w budownictwie, wskazano w informacji.

„Według danych SM NBP w II kw. 2025 r. odsetek firm ubiegających się o kredyt lekko spadł (do 12,4% z 12,8% w I kw.), zarówno w klasie dużych firm (do 13,0% z 14,9%), jak i w sektorze MSP (do 12,3% z 12,6%). Z kolei dostępność finansowania bankowego wzrosła, na co wskazuje deklarowany wyższy udział pozytywnych decyzji kredytowych (84,7% wobec 82,6% w I kw.; por. Wykres 113). Wyraźną poprawę dostępności odnotowano w grupie dużych firm (udział pozytywnych decyzji wzrósł do 93,2% z 88,1% w I kw.), przy jej niewielkim wzroście w sektorze MSP (do 81,1% z 80,3%)” – czytamy dalej.

Zgodnie z danymi NBP, zadłużenie kredytowe sektora przedsiębiorstw niefinansowych na koniec marca 2025 r.32 zwiększyło się w mniejszej skali niż kwartał wcześniej (2,3% r/r wobec 4,9% r/r na koniec grudnia ub.r.). Złożył się na to wolniejszy wzrost zarówno kredytów inwestycyjnych (2,8% r/r wobec 3,6% r/r), jak i bieżących (2,4% r/r wobec 6,9% r/r, podano także.

„Deklarowane zainteresowanie kredytem bankowym jako źródłem finansowania inwestycji pozostało niskie (21% przedsiębiorstw), przy dominującym udziale przedsiębiorstw preferujących środki własne (57%). Ograniczona aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw – wobec wysokich środków pieniężnych pozostających w dyspozycji przedsiębiorstw – przekłada się na wciąż niskie zapotrzebowanie sektor przedsiębiorstw na kredyt” – napisano też w raporcie.

Wśród badanych firm, najczęściej wybieranym źródłem finansowania zewnętrznego jest leasing (59% firm).

„Przedsiębiorstwa relatywnie często sięgają również po standardowe produkty bankowe (kredyty celowe, kredyty w liniach kredytowych i kartach; 45% badanych), wyraźnie rzadziej natomiast – po produkty kredytowe i gwarancyjne z oferty BGK (17%). Zainteresowanie funduszami UE wyraziło 25% firm (z czego 14% zadeklarowało, iż korzysta z tych środków, a 11% – iż starało się o nie nieskutecznie” – czytamy dalej.

Według danych banku centralnego, 43% firm deklaruje korzystanie z kredytów krótkoterminowych, a 38% – z kredytów długoterminowych. Po oba rodzaje kredytów częściej sięgają przedsiębiorstwa duże (odpowiednio 47% i 44%), niż sektor MSP (odpowiednio 41% i 35%).

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału