XRP notuje skok gorącego kapitału o 134,9% w ciągu tygodnia. Co to oznacza dla kryptowaluty od Ripple

cryps.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: xrp


Na rynku XRP widać napływ tzw. „gorącego kapitału” – ten wzrósł z 0,92 miliarda USD (dane z 20 kwietnia) do 2,17 miliarda USD (28 kwietnia). Pytanie, czy to dobrze.


  • Na rynku XRP widać skok na poletku „gorącego kapitału”.
  • Problem w tym, iż oznacza to większe zaangażowanie krótkoterminowych inwestorów, a nie HODLerów.
  • Rynek kryptowalut przez cały czas czeka na decyzje Fedu dot. luzowania ilościowego oraz stóp proc. Do tego inwestorzy XRP czekają na decyzję SEC w sprawie ETF-ów tokena Ripple

XRP i gorący kapitał

Tzw. gorący kapitał na rynku oznacza to, iż wrócili na niego krótkoterminowi traderzyi spekulanci. Prowadzi to do wzrostu wolumenu obrotu, ale pamiętajmy, iż fundamentem projektu powinni być HODLerzy.

Warto zauważyć, iż pomimo ostatniego wzrostu „gorący kapitał” na rynku XRP pozostaje sporo poniżej poprzedniego szczytu wynoszącego 7,66 miliarda USD odnotowanego w grudniu 2024 r. w tej chwili mowa o jedynie 2,17 mld USD.

Dlaczego jednak spekulanci ponownie interesują się XRP? Z pewnością jednym z czynników są nadzieje na utworzenie ETF-a XRP. Rynek może grać pod zgodę SEC na jego emisję. Pytanie, czy późniejsze „tak” urzędników nie doprowadzi do „sprzedaży faktów i ponownego spadku kursu.

W oczekiwaniu na decyzję Fedu

Kolejnym czynnikiem, który może ogólnie napędzić wzrosty na rynku blockchaina, są oczekiwane cięcia stóp procentowych przez Fed. I na tym polu musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. W czasie majowego posiedzenia Rezerwy Federalnej Jerome Powell i jego ludzie raczej nie zdecydują się na obniżki, więc pozostaje czekać na czerwiec. Zbawienne dla rynków finansowych może być jeszcze ogłoszenie luzowania ilościowego albo chociaż zakończenie zacieśniania. Czynniki te mogą sprawić, iż kapitał ponownie może zacząć płynąć na rynki aktywów ryzykownych.

Obecna sytuacja rynkowa XRP nie jest jednak pewna i przedstawia dość chaotyczny obraz. Z jednej strony zrost aktywności handlowej i pozytywne nastawienie społeczności to dobre sygnały. Z drugiej – niepewność regulacyjna i fakt, iż obecne napływy kapitału są przez cały czas niższe od poprzednich szczytów, sugerują, iż na mocniejsze wzrosty na wykresie XRP/USD jeszcze poczekamy.

Idź do oryginalnego materiału