Z czego rezygnują Polacy w dobie kryzysu? Tak oszczędzamy

1 rok temu
Zdjęcie: Pixabay


Wyjścia do restauracji, zakupy nowych ubrań, podróże czy wyposażenie domu - to obszary, w których Polacy najczęściej szukają oszczędności. W ostatnim półroczu aż 66 proc. Polaków ograniczyło koszty życia, a 60 proc. deklaruje, iż będzie przez cały czas zaciskać pasa - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.


Wyniki badania „Oszczędzanie Polaków w inflacji” przeprowadzonego przez IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej pokazują, iż większość naszych rodaków musi zaciskać pasa. Na czym najczęściej oszczędzamy? A z czego nie potrafimy zrezygnować, mimo rosnącej inflacji?

6⃣6⃣% konsumentów ograniczyło w ostatnim półroczu wydatki.

Tylko co 5⃣. niczego sobie niczego odmawiał.

Nasze badanie „Oszczędzanie Polaków podczas inflacji” pokazuje, iż główną przyczyną ograniczeń jest odczuwalny wzrost cen produktów i usług.

⤵️⤵️https://t.co/YsVuLjSvj3 pic.twitter.com/miqtFDtRfv

— Krajowy Rejestr Długów (@KRD_pl) January 12, 2023

Polacy zaciskają pasa - wyniki badań

Poniżej publikujemy najciekawsze wnioski z badań "Oszczędzanie Polaków w inflacji".

  • 66 proc. Polaków ograniczyło koszty życia w ciągu ostatniego półrocza.

  • 60 proc. badanych zapowiada, iż będzie zaciskać pasa także w kolejnym kwartale.

  • 22 proc. Polaków nie zwraca uwagi na rosnące ceny i deklaruje, iż "nie zamierzają sobie niczego odmawiać".

  • 12 proc. nie potrafi powiedzieć, czy zmieniło coś w swoich wydatkach w ostatnim półroczu.

  • Kobiety częściej deklarują, iż ograniczają wydatki niż mężczyźni (kobiety - 71 proc., mężczyźni - 61 proc.).

  • 75 proc. respondentów przyznało, iż powodem oszczędzania jest "odczuwalny wzrost cen produktów i usług".

  • 42 proc. badanych deklaruje, iż zamiast wydać, woli odłożyć pieniądze w obawie przed dalszymi podwyżkami.

Kryzys uderza w Polaków. Z tego rezygnują https://t.co/NrcWGhqCs0 pic.twitter.com/RzXhKDJ3NS

— Money.pl (@Money_pl) January 12, 2023

Na czym oszczędzają Polacy?

Zgodnie z badaniem 61 proc. osób, które ograniczyły koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Z kolei 52 proc. oszczędza też na zakupach ubrań, obuwia i akcesoriów. W odstawkę często idą też wydatki na wyposażenie domu (RTV/AGD, meble) – 48 proc., kulturę i rozrywkę (książki, kino, koncerty) – 46 proc. oraz podróże – 45 proc

Polacy rzadziej próbują zaoszczędzić natomiast na bieżących wydatkach, np. starając się obniżyć swoje zużycie prądu, wody albo paliwa. Robi to około 30 proc. osób. Z „jedzenia na mieście” rezygnuje z kolei dwa razy więcej respondentów.

Z badania wynika, iż najrzadziej Polacy oszczędzają na wynajmie mieszkania (7 proc.), z kolei 13 proc. rezygnuje z wydatków na internet, telefon czy telewizję oraz na edukację - szkolenia czy kursy pozalekcyjne dla dzieci (14 proc.). Co piąty Polak, aby spiąć budżet oszczędza na lekach bądź badaniach i wizytach lekarskich., a 40 proc. mniej wydaje na zakupy spożywcze.

Młodzi niechętnie ograniczają wydatki

Okazuje się, iż podejście do oszczędzania jest różne w różnych grupach wiekowych.

W ostatnim półroczu młodzi wstrzymywali się od zakupów rzadziej niż starsi - wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów BIG Adam Łącki, komentując dla PAP wyniki badania.

Dodał, iż w grupie 18-24-latków odsetek zaciskających pasa sięgał 56 proc., a w przypadku osób między 65 a 74 rokiem życia - ponad 70 proc.

Polacy mają problem ze spłatą kredytów

W przypadku niemal co piątej osoby powodem cięć jest obciążenie kredytem lub pożyczką. Według Jakuba Kosteckiego, prezesa współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso inflacja jeszcze bardziej powiększy grono osób mających problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

Dotyczy to zwłaszcza konsumentów, którzy wzięli kredyty w czasie, kiedy obowiązywały niższe stopy procentowe, a nie mogą teraz wesprzeć się oszczędnościami. Szczególnie osoby młodsze, w wieku do 35 lat, posiadające rodziny, powinny zrewidować swoje podejście do zarządzania domowym budżetem - stwierdził w rozmowie z PAP.

***

Badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej na reprezentatywnej grupie 1008 dorosłych Polaków metodą CAWI.

Źródło: PAP


Więcej od upday:

  • Jakie produkty zdrożeją teraz najbardziej?

  • Połowa Polaków z poświątecznymi długami. Będą je spłacać choćby rok

  • Ponad połowa firm chce dać podwyżki w 2023 r. Ile wyniosą?

  • Szokujące dane ZUS. Groszowe emerytury dla przedsiębiorców

Idź do oryginalnego materiału