Dzisiejszy raport ISM wbił w fotel zarządzających aktywami na Wall Street. Znowu rozczarował inwestorów. Indeks ISM PMI za lipiec wskazał na 46,8 punktów, podczas gdy oczekiwano minimalnego wzrostu do 48,8 po słabszych 48,6 w czerwcu. To już 4 miesiąc z rzędu spadku koniunktury w przemyśle. Spadła ilość nowych zamówień, firmy redukują zatrudnienie lub nie planują tworzyć nowych miejsc pracy, a ceny?
Ceny nieoczekiwanie wzrosły, częściowo z powodu spadających zapasów. Spadek koniunktury przy wzroście cen nie jest dobry dla Wall Street, ponieważ może 'hamować’ Fed we wdrożeniu cięć… O ile Rezerwa Federalna już z nimi się nie spóźniła. Rynek szacuje aż trzy pełne obniżki jesienią 2024 roku, o 25 punktów bazowych każda. Wczoraj Powell odrzucił scenariusz cięcia o 50 pb, ale jeżeli dane będą wypadały tak słabo, może zmienić narrację. Oto raport ISM (dane poniżej 50 pkt sugerują słabnącą koniunkturę).
ISM przemysłu za lipiec: 46,8 wobec 48,8 oczekiwań, po 48,5 w czerwcu (spadek, a oczekiwano wzrostu)
Odczyt zatrudnienia: 43,4 wobec 49,2 oczekiwań i 49,3 w czerwcu (spadek, a oczekiwano stabilizacji)
Odczyt subindeksu cen: 52,9 wobec 51,8 oczekiwań i 52,1 w czerwcu (wzrost, a oczekiwano spadku)
Subindeks zamówień: 47,4 wobec 49 oczekiwań i 49,1 w czerwcu (spadek, a oczekiwano stabilizacji)
Warto nadmienić, iż dzisiejsze dane ISM poprzedził recesyjny odczyt wzrostu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W poprzednim tygodniu przybyło ich 249 tys. Rynek oczekiwał 236 tys. po 235 tys. raportowanych ostatnim razem. Istotnie wzrosła też liczba wniosków kontynuowanych; do 1,877 mln wobec 1,854 mln oczekiwań.
Hamas zapowiedział dziś zemstę na Izraelu. Także Teheran zapowiedział odwet militarny za zabójstwo dwóch przywódców islamskich w Teheranie, za które winą obarcza Izrael. Ceny ropy w ostatnich dniach rosną. Wall Street ignoruje ryzyko recesji, przy jednocześnie wyższych cenach ropy? w tej chwili cięcia stóp po drugiej stronie Atlantyku są pewne.