Z ostatniej chwili: KE potwierdził 76 mld euro dla Polski. Rachunek z Niemiec to: CPK, atom i Odra?

11 miesięcy temu

Według doniesień portalu Reuters, cytującego polską Minister ds. funduszy i polityki regionalnej, Katarzynę Pelczyńską-Nałęcz, Komisja Europejska potwierdziła gotowość do wypłacenia Polsce 76 miliardów euro. Środki mają być przeznaczone na wykorzystanie do 2027 roku. W reakcji na te doniesienia umocnił się polski złoty. Para USDPLN cofnęła się dziś, w okolice 4,00 PLN. Polski złoty jako najlepiej radzącą sobie walutę w Europie Środkowej, w ostatnim dniu tygodnia.

„Unia Europejska wesprze polski rząd w dążeniu do przywrócenia praworządności i uzyskania dostępu do zawieszonych funduszy (…) Jestem przekonany, iż Polska może w pełni odbudować swoją pozycję państwa szanującego rządy prawa (…) Mam szczerą nadzieję, iż niedługo będziemy w stanie pozytywnie ocenić pierwszy wniosek o płatność” – powiedział w Warszawie komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Zastanówmy się, czy w ciągu kilku miesięcy zmieniło się w naszym kraju tak wiele, by uzasadnić tak fundamentalną zmianę w narracji? Czy zakulisowo prowadzono rozmowy, w ramach których 'coś sobie obiecano’. Polska na środki nie mogła doczekać się przez wiele lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ciekawość stanowi umiejscowienie w czasie decyzji, które zbiegają się z doniesieniami o możliwym wstrzymaniu 'megalomańskich’ projektów Polski, takich jak CPK, elektrownia atomowa czy spławna Odra. Tajemnicą poliszynela jest, iż wszystkie te inicjatywy pośrednio godzą w interes Niemiec. Te borykają się obecnie, ze gospodarczym spowolnieniem.

Środki z EU to 'kiełbasa wyborcza’ i cena za wstrzymanie strategicznych inicjatyw, mogących podnieść pozycję Polski w regionie Europy Środkowej? Pamiętajmy, iż im istotniejszy dla europejskiej infrastruktury jest dany kraj… Tym większa stawka ryzyka za 'niebronienie go’ w razie jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego. Nie snujmy jednak czarnych scenariuszy. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej… Wszystkie nominalne dane wskazują, iż stała się jej największym beneficjentem (finansowo).

76 mld euro z Brukseli coraz bliżej. – Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej. Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – pisze minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Więcej:… pic.twitter.com/BRX4cp9hYY

— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) January 19, 2024

Bloomberg komentuje

Według komentarzy Bloomberga 'UE zaangażowana jest we wspieranie Polski, w przywracaniu praworządności’. Członek Komisji Europejskiej, były minister finansów Belgii, didier Reynders wyraził „szczerą nadzieję”, iż Polska będzie w stanie wykorzystać fundusze. Donald Tusk zobowiązał się do uzyskania dostępu do prawie 60 miliardów euro pomocy UE. Środki były blokowane z powodu oskarżeń o erozję instytucji demokratycznych i praworządności. Polska waluta gwałtownie wzrosła po komentarzach Reyndersa.

Very good and insightful discussion with representatives of the judiciary, the prosecution service and civil society about #RoL in 🇵🇱.

It was key to get their views on the issue of RoL.

Thank you for the important feedback. pic.twitter.com/Z1Y3et174h

— Didier Reynders (@dreynders) January 19, 2024

Proeuropejski rząd Tuska ma za zadanie przeprowadzić reformy sądownictwa określone w „kamieniach milowych”. Te zostały opisane przez Komisję Europejską, ramię wykonawcze UE.
Największą przeszkodą na drodze do wprowadzenia tych zmian w życie okazał się Andrzej Duda, który ma prawo weta. „Mam nadzieję, iż będziemy mieli wsparcie wszystkich władz, także prezydenta, aby przywrócić praworządność w Polsce (…) jeżeli tak się nie stanie, to zobaczymy” – przekazał Reynders.

Co na to Duda?

Uczestnicząc w tym tygodniu w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, prezydent Duda powiedział, iż jest gotowa negocjować z Tuskiem. W sprawie reform sądownictwa postawi jednak czerwoną linię. Będzie nią zwolnienie sędziów mianowanych przez prezydenta z wymaganego przez UE procesu weryfikacji. „To jest punkt nietykalny” – powiedział Duda reporterom Bloomberga, w wywiadzie udzielonym w Davos. Teraz Komisja Europejska spędzi dwa miesiące, na ocenie wniosku Tuska, który dotyczy wykorzystania funduszy. Dziś opublikowano projekt planu rozdzielenia roli ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przywracając podział zniesiony przez Prawo i Sprawiedliwość oraz dając prokuratorowi większą niezależność. Ale… Przepisy będą musiały zostać zatwierdzone przez Prezydenta, Andrzeja Dudę.

Idź do oryginalnego materiału