W ostatnich dniach indeksy giełdowe nurkowały, na fali obaw, wedle których Rezerwa Federalna już spóźniła się z obniżkami stóp procentowych… Dzisiejszy raport Non-Farm Payrolls (NFP) uprawdopodabnia taką wersję zdarzeń. Co pokazały dane z amerykańskiego rynku pracy?
Zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym wyniosła 114 tys. podczas gdy oczekiwano 175 tys. po 206 tys. w czerwcu
- Zmiana zatrudnienia na rynku prywatnym: wzrost o 97 tys. etatów, ale oczekiwano wzrostu o 140 tys. po 136 tys. w czerwcu
- W sektorze przemysłowo-wytwórczym: wzrost o 1 tys. etatów, podczas gdy oczekiwano spadku o -8 tys. po -5 tys. w czerwcu
Stopa bezrobocia: 4,3%, a oczekiwano 4,1% bez zmian względem 4,1% w czerwcu
Średnie wynagrodzenia (zmiana roczna): 3,6%, ale oczekiwano wzrostu o 3,7% po 3,9% w czerwcu
Średnie wynagrodzenia (zmiana miesięczna): 0,3% podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,3% bez zmian wobec 0,3% w czerwcu
Jednym słowem… Rezerwa Federalna prawdopodobnie już spóźniła się z luzowaniem polityki monetarnej. Konsument słabnie, a problem inflacji schodzi na drugi plan – tak długo, jak długo ceny ropy są niskie, bo… Istnieje realne ryzyko pełnoskalowego konfliktu na Bliskim Wschodzie, który w takich warunkach mógłby skutkować giełdowym krachem.
Jest gorzej, niż pokazały dane?
Przypomnijmy, wczoraj poznaliśmy bardzo słaby odczyt ISM przemysłu i rosnące wnioski o zasiłek, które zbliżyły się do umownej granicy 250 tys. sugerującej 'recesyjne’ środowisko.
Rynek ma na uwadze, iż dane z rynku pracy są zwykle opóźnione i historyczne raporty słabości w tym sektorze pojawiały się, gdy gospodarka już była w recesji. Nigdy nie 'wyprzedzały’ sytuacji gospodarczej. W końcu firmy zwykle widzą cięcia etatów jako ostateczność. Dla przykładu wczoraj Intel przekazał, iż zwolni około 15 tys. pracowników.
Zatem jeżeli dane z rynku pracy są złe, faktyczna kondycja gospodarki jest… Jeszcze gorsza. Recesja po drugiej stronie Atlantynku? Rynek wycenia 90% szans na 50 pb obniżek stóp Fed na posiedzeniu we wrześniu… Choć ostatnio Powell zarzekał się, iż nie jest to coś, co w ogóle Rezerwa Federalna bierze pod uwagę.
Przed danymi NFP prawdopodobieństwo takiego scenariusza rynek kontraktów terminowych widział na poziomie … 30%. Szczególnie alarmujący jest nagły skok bezrobocia, przy niższej presji płacowej. Co interesujące także oczekiwania na cięcia stóp w strefie euro wzrosły do 70 pb w tym roku, wobec 60 pb poprzednio. Inwestorzy obawiają się, iż spowolnienie przełoży się na niższe zyski i marże spółek. Co ciekawe, w przeciwieństwie do indeksów, Bitcoin zareagował relatywnie stabilnie na tak słaby raport i utrzymuje się powyżej 64,5 tys. USD.