Z ostatniej chwili: RPP zdecydowała, co ze stopami w Polsce. Kiedy cięcia w NBP?

3 miesięcy temu

Zgodnie z linią komunikacji, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, na poziomie 5,75%. Kredytobiorcy czekają na ulgę i obniżkę stóp w Polsce… I choć wydaje się, iż w ostatnim czasie szanse na nią w tym roku wzrosły – bynajmniej nie jest takowa gwarantowana. Kurs USDPLN wciąż utrzymuje się poniżej 4 PLN, a za euro Polacy płacą ok. 4,30 PLN.

  • Polska gospodarka wciąż rośnie z nominalnym PKB powyżej 4%. Także płace notują dwucyfrowy, realny wzrost. Zatem nie są to warunki, w których można myśleć o konsekwentnym luzowaniu polityki monetarnej… Choć w ostatnim czasie pozytywny sygnał przyszedł nie tylko ze strony CPI, która wypadła poniżej prognoz, ale ze światowego rynku ropy. Ceny czarnego złota spadają, po tym jak producenci zrzeszeni w OPEC+ zasygnalizowali łagodniejszą politykę i większą produkcję, w obawie o spadek popytu. Dla inflacji oznacza to jedno – niższe ryzyko jej gwałtownego wzrostu
  • Jutro prezes NBP, prof. Adam Glapiński prowadził będzie konferencję prasową, na łamach której rzuci więcej światła na prognozy i dotychczasową politykę Narodowego Banku Polskiego. W naszej ocenie, w kolejnych miesiącach, rosła będzie zachęta do obniżenia w Polsce stóp o 25 do 50 pb i 'przeczekanie’ kolejnych kilku miesięcy na niższych poziomach; dając sobie miejsce do ew. zacieśnienia w razie niespodzianki inflacyjnej i ustawiając się niżej na wypadek konsekwentnie słabszych danych makro, których namiastkę widzieliśmy w ostatnim czasie, patrząc na wyniki polskiego przemysłu. Ostatnie dane sugerują, iż bardziej uporczywy problem z inflacją mogą mieć Niemcy.

Obniżka w Polsce – co zrobiłby złoty?

W najbliższych tygodniach możemy doświadczyć ciekawej sytuacji na rynku EURPLN. Jutro prawdopodobnie Europejski Bank Centralny obniży stopy o 25 pb, z obecnych 3,75%. W efekcie mocno wzrośnie spread rentowności polskich i 'europejskich’ obligacji. To, wraz z solidnym sentymentem wokół Emerging Markets, może kierować kapitał do złotego. Podsumowując, pierwsze cięcia stóp w Polsce mogą nadejść wcześniej, niż oczekuje rynek, ale niemal na pewno nie przed końcem lata (podwyżka cen energii i gazu). Co więcej, niemal na pewno nie będzie to początek dynamicznego luzowania stóp tylko ukierunkowany, strategiczny ruch zatem osłabienie złotego nie byłoby wcale oczywistym efektem.

Idź do oryginalnego materiału