Cena największej z kryptowalut zareagowała niewielkim wzrostem na doniesienia, które napłynęły ze strony Tether Holdings. Od tego miesiąca Tether oznajmił, iż będzie regularnie inwestował do 15% operacyjnych zysków w Bitcoina. Według oświadczenia na Twitterze, te BTC będą dodawane do aktywów rezerwy minimalnej, w formie zabezpieczenia. Emitent największego na świecie stablecoina przesuwa tym samym alokację rezerw w kierunku aktywów, które mogłyby stanowić potencjalne zabezpieczenie wobec kryzysu zadłużenia w USA (T-bonds). Biorąc pod uwagę fakt, iż wg. raportu Tether odnotował 1,5 miliarda dolarów zysku netto w Q1 – jego zaangażowanei na rynku BTC może być niebagatelne. Tylko 10% z tego zysku netto dałoby niemal 150 mln USD.
Tether na fali?
Informacja jest oczywiście pozytywna ale nie należy popadać z tego tytułu w przesadną euforię. Przede wszystkim Tether nie zobowiązał się do tego w żaden sposób, który nakładałby na niego jakąkolwiek karę jeżeli nie wywiązałby się z takiego zobowiązania. Po drugie, do 15% zrealizowanych zysków może okazać się de facto 1% lub mniej. Po trzecie z przekazu wynika, iż ew. inwestycja jest warunkowana osiągnięciem zysku operacyjnego a ten co do zasady nie jest i nie może być niczym gwarantowanym.
Także rosnąca pozycja w BTC możę stać się tykającą bombą w rezerwach jeżeli cena największej z kryptowalut miałaby zaliczyć gwałtowny spadek. Może to czynić Tether Holdings jeszcze bardziej wrażliwym, także na ew. atak spekulacyjny. Z drugiej strony jest to kolejny, bardzo duży rozpozawalny w branży podmiot, który deklaruje wsparcie dla Bitcoina. tym razem, co bardzo ważne – bezpośrednie. Znaczy, iż zamierza poprzeć bycze stanowisko realnymi zakupami, na otwartym rynku. Na koniec Q1 Tether posiadał 1,5 miliarda dolarów w BTC – ok. 2% wszystkich rezerw.
Co wiemy jeszcze?
Firma będzie osobiście przechowywać swoje rezerwy BTC, wg. oświadczenia. Na koniec Q1 Tether posiada 1,5 mld USD w BTC. Pozostałą część stanowiła gotówka, jej ekwiwalenty oraz depozyty krótkoterminowe – głównie amerykańskie bony skarbowe (T-bonds). Tether oznajmił, iż zakupy nie uderzą w pozycję kapitałową firmy i będą wzmacniać jego portfel poprzez dywersyfikację aktywów. Według Tethera Bitcoin jest długoterminowym magazymen wartości i doskonałym wyborem z imponującymi zwrotami w ostatniej dekadzie. Cena BTC w ostatniej dekadzie wzrosła o 22 000%.
„Decyzja o zainwestowaniu w bitcoina, pierwszą i największą kryptowalutę na świecie, opiera się na jego sile i potencjale jako aktywa inwestycyjnego (…) Bitcoin nieustannie udowadniał swoją odporność i stał się długoterminowym magazynem wartości o znacznym potencjale wzrostu. Jego ograniczona podaż, zdecentralizowany charakter i powszechna adopcja sprawiły, iż stał się preferowanym wyborem zarówno wśród inwestorów instytucjonalnych i detalicznych (…) Nasza inwestycja w Bitcoina to nie tylko sposób na poprawę wyników naszego portfela. To także także metoda dostosowania się do transformacji technologicznej, która ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki prowadzimy działalność i żyjemy” – przekonywał w oświadczeniu Paolo Ardoino, CTO Tether.