Amerykańskie indeksy giełdowe zanurkowały w późnych godzinach, czwartkowej sesji. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na szereg napięć, wynikających głównie z nawracających obaw geopolitycznych, które sprawiły, iż ceny ropy wzrosły powyżej 90 USD za baryłkę. Ogólny obraz niestabilnego świata sugeruje, iż trwający spadek inflacji mógł być tymczasowy. Obawy budzi też coraz bardziej oddalająca się perspektywa tak bardzo wyczekiwanych obniżek stóp w USA. Wydaje się, iż przy ropie, które do 100 USD za baryłkę brakuje około 10%, Fed ma mniej argumentów za tym, by spełnić 'zachciankę’ Wall Street i ciąć stopy w czerwcu. Zatem czego jeszcze mógł się przestraszyć rynek?
Sekretarz stanu USA, Anthony Blinken na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dymtro Kułebą przekazał, iż Ukraina dołączy do NATO. Oczywiście nie teraz. Ale pewnego rodzaju 'most’ jest już budowany. Rynek mógł odebrać to jako kolejny sygnał, sugerujący eskalację działań w Europie. Z drugiej strony nie wydaje się, by oświadczenie to było przełomowe. Rosja ma świadomość, iż Zachód jest zaangażowany w Ukrainie, aneksja do NATO wymagałaby jednomyślności i nie mogłaby być przeprowadzona w trakcie, gdy prowadzona jest wojna, ponieważ NATO jest sojuszem obronnym. Wydaje się, iż ropa może dostać dodatkowy wiatr w żagle z uwagi na wyczekiwaną ofensywę Rosji. Koniec marcowych roztopów i suche warunki pogodowe, mogą sprzyjać wielkoskalowemu wykorzystaniu czołgów i artylerii. Blinken podkreślił, iż pakiet pomocowy powinien być przekazany Ukrainie tak szybko, jak to możliwe.
Wojna straszy rynki finansowe?
Z kolei niepokój na Bliskim Wschodzie wynika z gróźb Iranu, który podkreślił, iż śmierć 13 wysokich przedstawicieli kraju w Damaszku (Syria) spotka się z zemstą. Izraelskie wojsko zaczęło poważnie przygotowywać się na scenariusz ataku. Systemy przeciwlotnicze w Izraelu działają, żołnierzom cofnięto urlopy i powołano rezerwy. W całym kraju zakłócany jest sygnał GPS, na wypadek ataku Teheranu, lub hybrydowego natarcia Hezbollahu. Dziś mamy święto Quds tj. Dzień Jerozolimy i zarazem ostatni piątek Ramadanu. Według izraelskich źródeł jest to hipotetyczna data, którą Iran może wykorzystać do przeprowadzenia ofensywy.
Napięcia związane z możliwą eskalacją na Bliskim Wschodzie i częściowo Ukrainie spowodowały, iż ceny czarnego złota wzrosły powyżej 90 USD za baryłkę… To stawia poważny znak zapytania nad perspektywą luzowania polityki monetarnej po obu stronach Atlantyku. Jednocześnie niepewność co do dalszej trajektorii inflacyjnej podkreślili członkowie Rezerwy Federalnej USA. Szereg tych czynników wpłynął na zachowanie dużych funduszy i spekulantów, którzy postanowili w jednym momencie zrealizować zyski… W czasie gdy S&P 500 i Nasdaq100 notowane były blisko historycznych szczytów.
O 'krótkiej pozycji’ na indeksie Nasdaq 100 poinformował też śledzony przez polski fintwit spekulant, Rafał Zaorski… Który w ostatnim czasie nie ma na koncie udanej passy. Może ten short w końcu zaskoczy? Pozostałe informacje z dziś wskazują, iż Stany Zjednoczone zakończyły budowę strategicznych rezerw ropy, powołując się na zaniechanie zakupów z uwagi na… Zbyt wysokie ceny. OPEC+ pokusi się o 'corner’ Zachodu, poprzez dodatkową stymulację cięć w produkcji?