Z ostatniej chwili: VanEck składa wniosek o Solana ETF, kurs wystrzelił! Początek wielkiego rajdu?

4 miesięcy temu

VanEck, jeden z finansowych gigantów z branży zarządzania aktywami w USA, złożył właśnie wniosek o utworzenie spotowego funduszu giełdowego typu ETF (ang. Exchange-Traded Fund – przyp. red.) z kryptowalutą Solana (SOL) jako aktywem bazowym. Jest to pierwszy tego typu wniosek złożony w Stanach Zjednoczonych, złożony na biurko Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaledwie sześć dni po tym, jak podobny produkt został zgłoszony w Kanadzie przez firmę 3iQ.

Solana ETF realnym scenariuszem, kryptowaluty drożeją

Informacja wpadła jak grom z jasnego nieba na platformie X (dawniej Twitterze), przekazał ją jeden z dwóch autorytetów w sektorze krypto ETF-ów, Eric Balchunas. Jak poinformował pracujący w Agencji Bloomberg Balchunas, „wygląda na to, iż VanEck złożył właśnie wniosek o Solana ETF”.

Looks like VanEck just filed for a Solana ETF h/t @btcNLNico pic.twitter.com/fB5luuS1uQ

— Eric Balchunas (@EricBalchunas) June 27, 2024

Wiadomość rozprzestrzeniła się po „soszjalach” z prędkością światła, równolegle zapalając silniki natywnej kryptowaluty blockchainu Solana: SOL. Token wzrósł momentalnie o blisko 10%, przy okazji ruszając też szerokim rynkiem krypto: 20 największych monet zanotowało sumarycznie aprecjację wynoszącą średnio 1,8%.

Wykres kryptowaluty Solana (SOL), źródło: CoinMarketCap

VanEck przeciera szlaki pozostałym

Firma VanEck jest pionierem w dziedzinie ETF-ów powiązanych z kryptowalutami jako aktywami bazowymi. Spółka zarządza już swoim autorskim funduszem Bitcoin ETF i była pierwszą, która złożyła wniosek o ETF oparty na Ethereum (ETH) w 2021 roku, prawie trzy lata przed tym, jak Komisja SEC zaczęła angażować się w rozmowy z emitentami ETF-ów, takimi jak BlackRock, Fidelity, Ark Invest i pozostałymi. Drugi z kolei wniosek VanEck w sprawie funduszu na Ethereum został złożony we wrześniu ubiegłego roku.

Matthew Sigel, szef działu badań nad aktywami cyfrowymi w VanEck, wyjaśnił w poście na platformie X, iż SOL działa podobnie do innych cyfrowych towarów, takich jak Bitcoin i ETH. „Token jest wykorzystywany do regulowania opłat transakcyjnych oraz usług obliczeniowych na blockchainie,” napisał Sigel, dodając, iż VanEck wybrał blockchain Solana, ponieważ ten stanowi konkurencję dla Ethereum dzięki „unikalnej kombinacji skalowalności, szybkości i niskich kosztów.”

I am excited to announce that VanEck just filed for the FIRST Solana exchange-traded fund (ETF) in the US.

Some thoughts on why we believe SOL is a commodity are below.

Why did we file for it?
A competitor to Ethereum, Solana is open-source blockchain software designed to… pic.twitter.com/XwwPy8BXV2

— matthew sigel, recovering CFA (@matthew_sigel) June 27, 2024

Społeczność Solany musi uzbroić się w cierpliwość

SEC zatwierdziła pierwszy spotowy ETF na Bitcoin (BTC) w styczniu, a eterowy w maju – teraz ten ostatni czeka jedynie na dopełnienie formalności, zanim zacznie być notowany na amerykańskich parkietach. Wielu ekspertów przewidywało, iż o ile Ethereum ETF zostanie zatwierdzony, następną kryptowalutą, która przebije się do mainstreamu w tym konteście, będzie właśnie SOL. Geoffrey Kendric, analityk z Standard Chartered Bank, podawał również Ripple XRP od Ripple jako potencjalną alternatywę.

Niewiele ma już w tej sprawie zresztą do powiedzenia jastrzębi Przewodniczący SEC, Gary Gensler. Zatwierdzenie (prawdopodobnie w wyniku presji politycznej) Ethereum ETF spowodowało automatycznie, iż dotychczasowa retoryka o „altcoinach jako niezarejestrowanych papierach wartościowych” jest de facto wydmuszką. Amerykański regulator rynku ma, poza pewnymi wyjątkami, już związane ręce w tej sprawie.

Na samą zgodę i notowania funduszu Solana ETF będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. Jak twierdzi James Seyffart, analityk ds. ETF-ów w Bloomberg Intelligence, „Moje wstępne myśli są takie, iż ten fundusz ma szansę na uruchomienie dopiero w 2025 roku, jeżeli w Białym Domu i SEC pojawi się nowa administracja,”. Dodaje też, iż „nawet wtedy nie ma na to gwarancji”.

Idź do oryginalnego materiału