Decyzja Ministerstwa Finansów nie zostawia złudzeń, stawka VAT na żywność w Polsce wzrośnie z 0 do 5%. Stanie się to po 31 marca. Stawka 0% obowiązywała od 1 lutego 2022 roku. Ministerstwo powołało się na najnowsze odczyty inflacji, które rzeczywiście 'napawają’ optymizmem w odniesieniu do zwalniajacej dynamiki wzrostu cen. Komunikat Ministerstwa brzmiał: „W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze”. Zatem zdrożeją mięso, nabiał, produkty zbożowe, warzywa i owoce. Warto podkreślić jednak, iż rynek to miejsce, gdzie podaż spotyka się z popytem. Samo podniesienie VAT nie musi utrwalić wyższych cen… jeżeli konsumenci pozostaną ostrożni. Wydaje się to jednak mocno niepewne patrząc na dynamikę polskiej gospodarki.
Według analityków BNP Paribas 5% VAT na żywność sprawi, iż odczyt inflacji CPI w kwietniu będzie wyższy o 1% i prawdopodobnie wyniesie 3,5%. Inflacja w Polsce spada, a dynamika wzrostu cen żywności wyraźnie spowolniła. W ujęciu rocznym inflacja CPI rosła w lutym najwolniej od września 2021 roku, a żywność i napoje drożały r/r o 4,9%, najwolniej od marca 2021 roku. Ministerstwo Finansów oczekuje dalszej, spadkowej dynamiki cen żywności, z uwagi na niższe ceny na rynkach światowych oraz efekt bazy, który wspiera spadek. Wcześniej o możliwym scenariuszu powrotu 5% VATu informował premier Donald Tusk.
5% również na towary z Ukrainy?
Ostatnie komentarze wiceministra rolnictwa, Kołodziejczaka sugerowały, iż w kolejnych miesiącach możemy oczekiwać decyzji związanych z importem ukraińskich towarów. Nie chodziło tu bynajmniej o firmy, które pomagają Ukrainie… Takie nie płacą VAT od darowanych towarów i usług. Była mowa o importowanych towarach m.in. oleju spożywczym, który z Ukrainy wjeżdża do Polski na 'zerowym vacie’… Czy malinach, które importowane po dumpingowych cenach 'psują’ polski rynek. Minister Kołodziejczak sugerował, iż stawka podatku na olej mogłaby wzrosnąć do 8%, ale Ministerstwo Finansów gwałtownie ukróciło spekulacje. Resort przypomniał, iż co do zasady produkty spożywcze wymienione pod pozycjami 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT są opodatkowane 5% stawką. Chodzi m.in. o jadalne „tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu”. Wszystkie one objęte są lutego 2021 do 31 marca 2024 stawką 0%. Prawdopodobnie z początkiem kwietnia 5% zacznie obowiązywać także VAT na towary z Ukrainy.