Z ostatniej chwili: Wraca 5% VAT na żywność, także na towary z Ukrainy? Inflacja wzrośnie

10 miesięcy temu

Decyzja Ministerstwa Finansów nie zostawia złudzeń, stawka VAT na żywność w Polsce wzrośnie z 0 do 5%. Stanie się to po 31 marca. Stawka 0% obowiązywała od 1 lutego 2022 roku. Ministerstwo powołało się na najnowsze odczyty inflacji, które rzeczywiście 'napawają’ optymizmem w odniesieniu do zwalniajacej dynamiki wzrostu cen. Komunikat Ministerstwa brzmiał: „W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze”. Zatem zdrożeją mięso, nabiał, produkty zbożowe, warzywa i owoce. Warto podkreślić jednak, iż rynek to miejsce, gdzie podaż spotyka się z popytem. Samo podniesienie VAT nie musi utrwalić wyższych cen… jeżeli konsumenci pozostaną ostrożni. Wydaje się to jednak mocno niepewne patrząc na dynamikę polskiej gospodarki.

Zerowy VAT nie będzie przedłużony po tym miesiącu. To decyzja resortu finansów, podjęta po najnowszych odczytach inflacji i w związku z prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych tą przejściową stawką. Obniżona stawka VAT obowiązuje od 2 lat. pic.twitter.com/KlTrCIsnWs

— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) March 12, 2024

Według analityków BNP Paribas 5% VAT na żywność sprawi, iż odczyt inflacji CPI w kwietniu będzie wyższy o 1% i prawdopodobnie wyniesie 3,5%. Inflacja w Polsce spada, a dynamika wzrostu cen żywności wyraźnie spowolniła. W ujęciu rocznym inflacja CPI rosła w lutym najwolniej od września 2021 roku, a żywność i napoje drożały r/r o 4,9%, najwolniej od marca 2021 roku. Ministerstwo Finansów oczekuje dalszej, spadkowej dynamiki cen żywności, z uwagi na niższe ceny na rynkach światowych oraz efekt bazy, który wspiera spadek. Wcześniej o możliwym scenariuszu powrotu 5% VATu informował premier Donald Tusk.

5% również na towary z Ukrainy?

Ostatnie komentarze wiceministra rolnictwa, Kołodziejczaka sugerowały, iż w kolejnych miesiącach możemy oczekiwać decyzji związanych z importem ukraińskich towarów. Nie chodziło tu bynajmniej o firmy, które pomagają Ukrainie… Takie nie płacą VAT od darowanych towarów i usług. Była mowa o importowanych towarach m.in. oleju spożywczym, który z Ukrainy wjeżdża do Polski na 'zerowym vacie’… Czy malinach, które importowane po dumpingowych cenach 'psują’ polski rynek. Minister Kołodziejczak sugerował, iż stawka podatku na olej mogłaby wzrosnąć do 8%, ale Ministerstwo Finansów gwałtownie ukróciło spekulacje. Resort przypomniał, iż co do zasady produkty spożywcze wymienione pod pozycjami 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT są opodatkowane 5% stawką. Chodzi m.in. o jadalne „tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu”. Wszystkie one objęte są lutego 2021 do 31 marca 2024 stawką 0%. Prawdopodobnie z początkiem kwietnia 5% zacznie obowiązywać także VAT na towary z Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału