Z ostatniej chwili: założyciele SafeMoon aresztowani! Zdefraudowali niewyobrażalne sumy

1 rok temu

Kierownictwo SafeMoon, niegdyś jednej z najpopularniejszych kryptowalut memowych porównywalnej do słynnego Dogecoina ze względu na astronomiczny wzrost wartości, jest w tarapatach. Amerykańska Komisja ds Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła im szereg ciężkich zarzutów z których ciężko się będzie im wykaraskać. Zarzuty te obejmują: oszustwo, defraudację środków, oferowanie niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych i wiele innych.

fot. X (Twitter)

Lot na księżyc kosztem inwestorów

W centrum dramatu jest troje mężczyzn: założyciel SafeMoon Kyle Nagy, dyrektor generalny John Karony i dyrektor ds. technologii Thomas Smith. Na moment publikacji tego artykułu Karony i Smith zostali aresztowani, podczas gdy Nagy pozostaje według niektórych źródeł pozostaje przez cały czas na wolności.

Zarzuty postawione SafeMoon, Nagy’emu, Karony’emu i Smithowi obejmują naruszenie przepisów dotyczących rejestracji papierów wartościowych poprzez prowadzenie niezarejestrowanej sprzedaży tokenów. Ponadto są oni oskarżeni o oszustwo za składanie fałszywych oświadczeń inwestorom dotyczących bezpieczeństwa funduszy znajdujących się w tzw. puli płynności oraz za rzekome sprzeniewierzenie środków inwestorów. Żeby było tego mało, dorzucono też manipulacje rynkiem, wash trading i inne taktyki mające na celu działanie na szkodę inwestorów.

fot. tamże

W skardze SEC zarzuca się, iż SafeMoon i jej najwyżsi menedżerowie fałszywie obiecali inwestorom, iż zablokują fundusze znajdujące się w puli płynności. Innymi słowy zagwarantowali, iż ich środki finansowe pozostaną bezpieczne i nienaruszone. Dochodzenie SEC wykazało jednak, iż znaczna część tych aktywów nigdy nie została zablokowana.

Oskarżonym dyrektorom zarzuca się też manipulowanie rynkiem w celu sztucznego podniesienia ceny SafeMoon, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości w marcu i kwietniu 2021 roku. Cena kryptowaluty wzrosła o ponad 55 000% w tym krótkim okresie, zwiększając jej kapitalizację rynkową do ponad 5 miliardów dolarów. Niemniej jednak wartość spadła o prawie 50% w dniu 20 kwietnia 2021 r., kiedy to ujawniono, iż obiecana blokada puli płynności nie została zrealizowana.

Astronomiczny wzrost ceny Safemoon na wiosnę 2021 r., fot. CMC

John Karony, dyrektor generalny SafeMoon, jest również oskarżony o angażowanie się w wash trading w celu sztucznego symulowania aktywności rynkowej.

Dochodzenie SEC ujawniło dowody sprzeniewierzenia ponad 200 milionów dolarów w funduszach inwestorów. Pieniądze te zostały rzekomo wykorzystane do sfinansowania ekstrawaganckiego stylu życia, w tym zakupu luksusowych pojazdów i nieruchomości w wielu stanach. W szczególności Thomas Smith, CTO, jest oskarżony o wysłanie 2900 sztuk Binance Coin (BNB) o wartości około 860 000 USD w celu nabycia niestandardowego samochodu sportowego Porsche 911 i zakupu tokenów niezamiennych (NFT).

Pozwy te zostały złożone w amerykańskim sądzie okręgowym dla wschodniego okręgu Nowego Jorku.

Historia kontrowersji związanych z SafeMoon

To nie pierwszy raz, kiedy SafeMoon jest w centrum kontrowersji. W lutym 2022 r. kryptowaluta, wraz z dyrektorem generalnym Johnem Karonym i kilkoma celebrytami, została pozwana za rzekomy schemat pump-and-dump z udziałem ich głównego tokena. Co więcej, SafeMoon padł ofiarą ataku hakerskiego w marcu 2023 r., choć ten podobno zgodził się zwrócić 80% skradzionych środków w kolejnym miesiącu.

Na moment powstawania tego tekstu cena Safemoon v2 spadła z klifu i szuka dna w wyniku pierwszych doniesień prasowych o aresztowaniu założycieli projektu. W pełni rozwodniona wartość rynkowa to przez cały czas (!) ponad 80 milionów dolarów.

fot. CMC
Idź do oryginalnego materiału